Glasači u sedam država SAD-a referendumom podržali zaštitu prava na abortus

4 Min Read

Više od dvije godine nakon što je američki Vrhovni sud poništio presudu Roe protiv Wadea i ukinuo savezno ustavno pravo na abortus, birači u deset saveznih država SAD-a glasali su o tome da li da učvrste reproduktivna prava u ustavima svojih država, navodi AP.

Pitanje prava na abortus našlo se na glasačkim listićima u deset američkih saveznih država na izborima održanim u utorak, uključujući ključne države koje igraju važnu ulogu u predsjedničkoj utrci i borbi za kontrolu nad Kongresom.

Predsjednički kandidat Demokratske stranke, potpredsjednica Kamala Harris, nastojala je pridobiti podršku za prijedloge, od kojih svaki predlaže izmjenu državnog ustava kako bi se prava na abortus ugradila u zakon.

Republikanska stranka, na čelu s bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, protivila se tim prijedlozima, koji su uslijedili nakon odluke Vrhovnog suda SAD-a iz 2022. godine da pristup abortusu nije ustavno pravo.

Evo rezultata glasanja o prijedlozima na državnom nivou na izborima u utorak, prema projekcijama Edison Research-a, osim gdje je drugačije navedeno:

FLORIDA – Neuspješan

Prijedlog koji bi izmijenio državni ustav kako bi se garantirala prava na abortus nije prošao jer nije dostigao potrebnih 60% glasova. Florida je od maja zabranila abortuse nakon šeste sedmice trudnoće, s rijetkim izuzecima. Trump, stanovnik Floride, izjavio je da će glasati protiv ovog prijedloga, nakon što je prvobitno sugerirao suprotno.

ARIZONA – Usvojen

Prijedlog mijenja državni ustav kako bi se garantirala prava na abortus do održivosti fetusa, što se obično smatra oko 23. ili 24. sedmice. Trenutno zakon zabranjuje abortuse nakon 15. sedmice trudnoće.

MISSOURI – Usvojen

Prijedlog mijenja državni ustav kako bi se garantiralo “pravo na reproduktivnu slobodu”. Abortus je trenutno potpuno zabranjen u Missouriju, s nekoliko izuzetaka.

NEVADA – Usvojen

Prijedlog mijenja državni ustav kako bi se garantiralo pravo na abortus. Državni zakon već dopušta abortuse do 24. sedmice, ali izmjena ustava Nevade bi otežala poništavanje tih prava. Glasači trebaju odobriti prijedlog dva puta, ove godine i ponovo 2026, da bi izmjena stupila na snagu.

MONTANA – Usvojen

Prijedlog mijenja državni ustav kako bi se garantiralo pravo na abortus. Amandman bi podržao postojeći zakon u Montani, gdje je abortus legalan.

COLORADO – Usvojen

Prijedlog, koji zahtijeva najmanje 55% glasova za prolazak, mijenja državni ustav kako bi se garantiralo pravo na abortus. Amandman bi podržao postojeći zakon u Coloradu, gdje je abortus legalan.

JUŽNA DAKOTA – Neuspješan

U Južnoj Dakoti prijedlog o dodavanju prava na abortus u Ustav nije prošao. Dobio je samo 41 posto glasova.

NEBRASKA – Neuspješan

U Nebraski su održana dva suprotstavljena referenduma. Prvi je bio kao u ostalim državama – o tome treba li ustavom zajamčiti pravo na abortus. Taj referendum je odbijen s 51,3 glasova protiv. Drugi referendum je o zabrani abortusa nakon prvog tromjesečja trudnoće, uz izuzetke za slučaj silovanja ili incesta. Taj je referendum prošao s 55% glasova ZA.

NEW YORK – Usvojen

U državi New York na listiću se našlo pitanje o dodavanju u Ustavu članka koji garantira prava “bez diskriminacije po rasnoj, etničkoj, rodnoj ili seksualnoj osnovi” uključujući “seksualnu orijentaciju, rodni identitet, seksualno izražavanje, trudnoću, rezultat trudnoće i reproduktivno zdravlje i autonomiju”. Prijedlog je prihvaćen sa 62% glasova ZA.

MARYLAND – Usvojen

Prijedlog mijenja državni ustav kako bi se garantiralo “pravo na reproduktivnu slobodu”, uključujući mogućnost nastavka ili prekida trudnoće. Abortus je i dalje legalan u Marylandu.

(Vijesti.ba / FENA)

x
Share This Article