Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo danas su u u memorijalnom kompleksu Père-Lachaise u Parizu otvorili spomen-obilježje žrtvama genocida u Srebrenici.
Spomenik je, u povodu 30. godišnjice obilježavanja genocida nad Bošnjacima, podignut Odlukom Gradskog vijeća Pariza. Postavljen je u aleji memorijalnih spomenika, neposredno pored spomenika podignutog u znak sjećanja na žrtve genocida nad Tutsijima u Ruandi i spomenika francuskim vojnicima poginulim u Drugom svjetskom ratu.
Na svečanosti otkrivanja spomen-obilježja žrtvama genocida u Parizu, uz člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i gradonačelnice Pariza Anne Hidalgo obratili su se i preživjeli Srebreničanin koji je specijalno došao iz Potočara Salih Mulalić, Generalni sekretar Ministarstva za Evropu i vanjske poslove Anne-Marie Descôtes.
Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, obraćajući se članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću nakon ceremonije je kazala da Bosna i Hercegovina ima svoje zasluženo mjesto u Evropi mostova, prava i naroda.
– Pariz podržava Bosnu i Hercegovinu. Bosna je evropska kroz njenu historiju, kulturu, sudbinu i vrijednosti. Posebno danas, kada su ekstremisti u porastu, isključujući govori postaju uobičajeni, a antisemitizam i rasizam se uvlače u sve krugove, sjećanje na Srebrenicu ostaje prva linija, sidro. Suočeni s govorom mržnje koji se danas ponovo pojavljuje u našim društvima, u Francuskoj, kao i u ostatku svijeta, moramo izgraditi zajednički, miroljubiv, čvrst i beskompromisan front, jer barbarstvo nikada ne dolazi samo – istakla je Hidalgo.
Gradonačelnica Pariza je kazala da barbarstvo počinje riječima, strahom od drugog, označavanjem unutrašnjih neprijatelja, nastavlja se poricanjem.
– Zato moramo osigurati da međunarodno pravo ostane naš jedini kompas. Prije trideset godina svijet je napustio Srebrenicu, danas ne smijemo napustiti njenu historiju. Ne smijemo se odreći onoga što nam sjećanje na Srebrenicu nameće. Oduprite se mržnji, branite vladavinu prava i hrabro graditi Evropu mira, jedinstva i solidarnosti – istakla je gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo
Nakon otvaranja spomenika je upriličeno otvaranje izložbe “Genocid u Srebrenici: 11 lekcija za budućnost” autora Hikmeta Karčića u u holu Gradske kuće, koja će biti otvorena do 30. jula
Iz Udruženja Solidarnost sa Bosnom i Hercegovinom koji su sa partnerskom organizacijama inicirali da se ovaj spomenik postavi za Fenu su kazali da se njihova borba kao udruženja nastavlja.
Nakon otvaranja spomenika, naredne aktivnosti SIBH-a bit će usmjerene na izmjenu teksta koji sada stoji na ploči u Ulici Srebrenica, a u kojem je navedeno da se tim spomenikom odaje počast “žrtvama masakra” a ne genocida.
– Naš cilj kao Udruženja jeste da Grad Pariz promijeni tekst ulice Srebrenica gdje piše “masakar” a ne “genocid”. To je upravo i bila naša prva molba gradu Parizu, a spomen-obilježje druga. Nadamo se toj izmjeni – poručili su iz organizacije Solidarnost sa Bosnom i Hercegovinom (SIBH-France).
(Vijesti.ba / FENA)