Za IMB kompaniju u kojoj radi, Hrle ističe da je u tom poslu više od 100 godina i uglavnom je svjedok, kreator ili sukreator gotovo svega što se dogodilo u informacijskoj tehnologiji te je zanimljivo njihovo mišljenje o tome što slijedi, gdje ustvari ide ta industrija.
Na predavanju u Akademiji nauka i umjetnosti BiH Hrle je govorio o ključnim trendovima koji će oblikovati budućnost računarstva, uključujući eksplozivan razvoj umjetne inteligencije, kvantnog računarstva i sistema visokih performansi, koji će se sve više integrisati kroz hibridne cloud platforme. Poseban fokus mu je na sinergiju klasičnih i novih tehnologija te potencijal koji njihova kombinacija ima za rješavanje izazova savremenog društva.
– Budućnost neće pripadati jednoj paradigmi, već njihovoj integraciji i to brže nego što mislimo, istaknuo je Hrle.
On kaže da se, ako se pogleda i analizira kompletan prostor informacijske tehnologije, mogu uočiti tri razvojna vektora. Prvi je nastavak pomjeranja granica mogućnosti poluprovodnika, taj se svijet može zvati svijet bita. Drugi je ubrzavanje razvoja kvantnog računarstva, to je svijet kubita. I treći je vrtoglavi razvoj umjetne inteligencije pogotovo njenog dijela koji se bavi i baziran je na neuronskim mrežama i zbog toga taj svijet možemo zvati svijet ili područje neurona.
– Ta tri vektora konvergiraju, pojačavajući efekte jedan drugoga. U toj konvergenciji nalazi se put budućnosti računarstva – pojasnio je Hrle.
Tokom predavanja istakao je i to gdje nas u budućnosti vodi umjetna inteligencija te naglasio ‘umjetna inteligencija i njen razvoj nastavit će se bez obzira na to jesmo li uplašeni, protivimo li se tome ili protestujemo, jer ogromni su potencijali koje ima’.
– Taj razvoj će se nastaviti, donoseći i glavobolje i traume u društvu. Onaj ko je ne prihvati, bit će gubitnik – kazao je.
Namik Hrle smatra da bismo svi trebali koristiti dostupne alate kojih danas ima u izobilju. Za Bosnu i Hercegovinu je rekao da se nalazi u sličnoj poziciji kao i većina zemalja u svijetu, ‘nažalost, nedovoljno uključena u generiranje i znanja, ali i u primjeni bilo kojeg od aspekata korištenja umjetne inteligencije’.
Namik Hrle je jedan od rijetkih eksperata koji nose titulu IBM Fellow, najviše tehničko priznanje u okviru kompanije IBM. Banjalučanin po rođenju, član IBM akademije i Vijeća tehničkih stručnjaka, istaknuti IBM izumitelj sa 76 objavljenih patenata, brojnih izvanrednih tehničkih dostignuća, autorskih priznanja i korporacijskih nagrada, Namik Hrle ima svjetsku reputaciju vrhunskog stručnjaka za korištenje podataka i umjetne inteligencije za digitalnu transformaciju i reinvenciju poslovnih aplikacija.
(Vijesti.ba / FENA)