23. maja 2024. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kojom se 11. juli utvrđuje kao „Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine“.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija se pozvala na presude Međunarodnog suda pravde te Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.
Rezolucijom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. koji će se obilježavati svake godine Također se osuđuje svako negiranje genocida u Srebrenici i poziva se sve države da spriječe negiranje genocida čuvanjem utvrđenih činjenica, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme. Rezolucijom se osuđuje veličanje presuđenih ratnih zločinaca.
Također se naglašava važnost dovršetka procesa pronalaska i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici.
Rezolucija podsjeća sve države na obaveze iz Konvencije o genocidu koje podrazumijevaju sprečavanje i kažnjavanje genocida, te poštivanje relevantnih odluka Međunarodnog suda pravde. Srebrenica je tako ponovo vraćena na globalnu scenu – simbol borbe za pravdu, istinu, pomirenje, učenje, prevenciju genocida i u konačnici simbol borbe protiv negiranja genocida. Od toga niko više ne može pobjeći.
Usvajanjem Rezolucije upućena je važna poruka čovječanstvu. UN ne smije zaboraviti pravosnažne presude svojih sudova o genocidu u Srebrenici. One trebaju biti stalno upozorenje čovječanstvu.
Rezolucija je nova šansa za katarzu i civilizovano raščišćavanje s onima koji su odgovorni za počinjeni genocid. Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici u srcu Evrope ne smije biti zaboravljen i negiran. Sjećanjem čuvamo dostojanstvo žrtava i borimo se za sigurnu budućnost novih generacija.
Naša obaveza prema žrtvama, njihovim porodicama i budućim generacijama je civilizacijska, te se zajedno moramo boriti protiv zaborava i negiranja.
Integracija Rezolucije u obrazovni sistem pruža temelje za izgradnju društva, koje se temelji na poštovanju različitosti, pravdi i pomirenju, čime se dugoročno doprinosi očuvanju mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji, navedeno je u saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada.
(Vijesti.ba)