Ministar Wang predstavio je Kinu kao pouzdanu globalnu silu usred geopolitičkih previranja i povlačenja predsjednika SAD-a Trumpa iz međunarodnih institucija, što je dio jasnog poziva Pekinga Evropi i zemljama globalnog juga.
SAD su ove sedmice uveo dodatne carine od 10 posto na kineski uvoz zbog kontinuiranog dotoka smrtonosnog opioida fentanila u zemlju, prijeteći pogoršanjem eskalacijske spirale trgovinskih akcija. “Ako jedna strana vrši pritisak, Kina će se tome odlučno suprotstaviti”, rekao je ministar vanjskih poslova Wang na konferenciji za medije na marginama godišnjeg sastanka kineskog parlamenta.
SAD “ne bi trebao na ljubaznost uzvraćati pritužbama, a kamoli nametnuti carine bez razloga”, dodao je Wang, misleći na “različitu pomoć” koju je Peking pružio Washingtonu u borbi protiv protoka fentanila u SAD.
Nijedna zemlja ne može napadati Kinu s jedne strane i razviti dobre odnose s Kinom s druge strane, rekao je Wang, upitan kako će Kina sarađivati sa Trumpovom administracijom u sljedeće četiri godine. Takav “dvolični” pristup ne pomaže stabilnim vezama, rekao je, ne identificirajući nijednog pojedinca u američkoj administraciji.
Wangove uglavnom prigušene kritike SAD-a, bez spominjanja Trumpa po imenu, sugeriraju da Peking želi zadržati izglede za potencijalne buduće trgovinske pregovore, rekao je Wen-Ti Sung, tajvanski saradnik u Global China Hubu Atlantic Councila.
“Oni žele pokušati istražiti svaki prostor za deeskalaciju s Trumpom kada je u pitanju trgovina”, rekao je Sung. “Jedan od načina da se to učini je zadržati retorički intenzitet na podnošljivoj razini kako bi se očuvao manevarski prostor za obje strane.”
Što se tiče rješavanja ukrajinskog rata, Kina želi postići “pošten, trajan i obvezujući mirovni sporazum” prihvatljiv za sve strane, rekao je Wang. “Kina je voljna nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u konačnom rješavanju krize i ostvarenju trajnog mira, u skladu sa željama zainteresiranih strana, zajedno s međunarodnom zajednicom.”
Zapadne zemlje pozvale su Peking da preuzme aktivniju ulogu u korištenju svog ekonomskoh utjecaja na Rusiju kako bi zaustavio rat, no Peking je dosad odbijao javno kritizirati svog strateškog partnera ili zaustaviti svoju ekonomsku podršku Moskvi.
Kinesko-ruski odnosi su “konstanta u turbulentnom svijetu, a ne varijabla u geopolitičkim igrama”, rekao je Wang na konferenciji za medije.
(Vijesti.ba)