Nacionalni centar za klimu u srijedu je objavio da je Kina u ovoj godini zabilježila najtopliju jesen otkako se mjere temperature zraka.
Kina je vodeći emiter stakleničkih plinova za koje naučnci tvrde da pokreću globalne klimatske promjene i da ekstremni vremenski uvjeti postaju sve češći.
Peking se obavezao dovesti emisije ugljen dioksida, koje zagrijavaju planetu, na vrhunac do 2030. i na nulu do 2060.
– Tokom ovogodišnje jesenje sezone (od 1. septembra do 30. novembra), nacionalna prosječna temperatura bila je 11,8 stepeni Celzijusa, 1,5 stepeni više od prosječne godine, što je najviše od 1961. godine – objavio je centar na postu na društvenim mrežama.
Zemlja je već zabilježila najtopliji august ove godine, nakon ljeta s ekstremnim vremenskim uvjetima, od olujnih kiša do velikih toplotnih valova.
Globalno zagrijavanje može učiniti takvo vrijeme češćim, ne samo zbog visokih temperatura, nego i posrednog učinka dodatne topline u atmosferi i morima.
Topliji zrak može zadržati više vodene pare, a topliji okeani znače veće isparavanje, što rezultira intenzivnijim pljuskovima i olujama.
U Kini je ove jeseni većina regija doživjela temperature jedan do dva stepena Celzijusa iznad prosjeka, dok su dijelovi centralne, istočne, jugozapadne i sjeverozapadne Kine doživjeli prosječne temperature koje su tokom razdoblja bile više dva do četiri stepena Celzijusa u usporedbi s prethodnim godinama, saopćio je kineski Nacionalni centar za klimu u srijedu.
Šesnaest prookrajina i regija, uključujući Liaoning, Tianjin i Chongqing, zabilježilo je najviše prosječne jesenje temperature od 1961.
A maksimalne dnevne temperature na 375 nacionalnih meteoroloških stanica premašile su ili su se izjednačile s lokalnim istorijskm jesenjim ekstremima.
Prosječan broj dana s visokom temperaturom širom zemlje u septembru također je dostigao rekordno visoki nivo za isto razdoblje u isoriji, dok su Sichuan, Chongqing i srednji tokovi rijeke Yangtze patili od vrućine i suše u ranu jesen, saopćio je Centar.
Stanovnici južnog grada Guangzhoua doživjeli su rekordno dugo ljeto ove godine, a državni mediji javili su da je prosječna temperatura bila 240 dana iznad 22 stepena Celzijusa, čime je oboren rekord od 234 takva dana u 1994. godini.
Ova će godina “skoro sigurno” biti najtoplija u zabilježenoj istoriji sa zagrijavanjem iznad 1,5 stepeni Celzijusa, saopćio je institut EU, Copernicus, za praćenje klime u Evropi u novembru.
Copernicus je naveo da će 2024. vjerovatno temperatura biti viša od 1,55 stepeni Celzijusa iznad prosjeka 1850. do 1900. – razdoblja prije industrijskog spaljivanja fosilnih goriva.
To ne predstavlja kršenje Pariškog sporazuma, koji nastoji ograničiti globalno zagrijavanje na ispod dva stepena Celzijusa, a po mogućnosti 1,5 stepeni, jer se to mjeri decenijama, a ne pojedinačnim godinama, prenosi AFP.
(Vijesti.ba / FENA)