Matično društvo bošnjačkih vijeća: Prvi institucionalni savez nakon Berlinskog kongresa

3 Min Read

Kako je kazao sekretar Matičnog društva Emir Zlatar, još 28. novembra 2024. godine, kao zasebno organizaciono tijelo u okviru Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosne i Hercegovine, uspostavljena je prva institucionalna saradnja bošnjačkih vijeća i organizacija nakon Berlinskog kongresa iz 1878. godine – Matično društvo bošnjačkih vijeća.

Uspostavi Matičnog društva prethodila je saradnja kroz Ured za koordinaciju bošnjačkih vijeća koji je funkcionisao od 2018-2024. godine.

Zlatar je naglasio da su u Matičnom društvu bošnjačkih vijeća okupljeni predsjednici i članovi bošnjačkih vijeća i relevantnih bošnjačkih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade te Kosova.

Predsjednik Matičnog društva Suljo Mustafić kazao je da se Matično društvo bavi prevashodno temeljnim identitetskim pitanjima Bošnjaka kao što su simboli, bosanski jezik i književnost, kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe…

– Ova pitanja nužno, kao svugdje u svijetu, trebaju definirati najeminentniji stručnjaci iz oblasti humanistčkih i društvenih nauka, prije svih. Ciljevi Matičnog društva jesu harmonizacija, unapređenje i promocija u pomenutim oblastima, te ostvarivanje identitetskih pitanja kroz državne institucije u našim državama u oblastima obrazovanja, nauke, ljudskih prava i sloboda i sistemske ravnopravnosti u državnim institucijama. Posebnu pažnju posvećujemo pokušajima unifikacije programa u obrazovnim ustanovama u oblastima bosanskog jezika i književnosti – rekao je Mustafić.

- OGLAS -

On je najavio da će delegacija Matičnog društva bošnjačkih vijeća uskoro putovati u zvaničnu posjetu SAD, gdje će imati vrlo važne sastanke u Kongresu i State Departmentu.

Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji Fuad Baćićanin istaknuo je značaj formiranja Matičnog vijeća za bošnjački narod.

– Mi smo se ujedinili na temeljnim identitetskim vrijednostima. To isto tražimo od političkih predstavnika Bošnjaka, ne samo u BiH, nego u regionu, koji također moraju sarađivati kada su u pitanju naše temeljne vrijednosti i identitetska pitanja. Na sjednici Matičnog društva dogovorili smo da Dan Bošnjaka, 28. septembar ove godine obilježimo u Beogradu. Bitno je da na taj dan u glavnom gradu Srbije budu predstavnici svih Bošnjaka iz regiona i svijeta – rekao je Baćićanin.

Budući da je na sjednici Matično društva koja je u subotu održana u Sarajevu formiran Odbor za bosanski jezik i književnost, predsjedavajući Odbora profesor Sead Šemsović predstavio je buduće planove i strateške pravce djelovanje ovog tijela, u kojem su imenovani najeminentniji stručnjaci bosanskog jezika i književnosti. Prof. dr. Kasim Trnka naglasio je da je u toku izrada i strateškog dokumenta Bošnjaka, koji će u narednom periodu biti predstavljen javnosti.

(Vijesti.ba)

Share This Article