Mustafa Cerić: Imam Maturidi razvio teološku misao koju su Bošnjaci prepoznali

3 minuta čitanja

Javnim predavanjem „Milenijum maturidijske teologije – Imam Ebu Mensur el-Maturidi 944-2024.“ danas je završena manifestacija Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka „Dani islamske tradicije Bošnjaka“.

Kako je izjavio v.d. direktora Instituta za islamsku tradiciju Bošnjaka hafiz dr. Elvir Duranović, današnjom aktivnošću se obilježava i 1080 godina od smrti Maturidija.

„Jedan od sastavnih elemenata islamske tradicije Bošnjaka jeste pripadnost maturidijskom akaidu. Od prvih alima koji su kročili u Bosnu i Hercegovinu, preko Hasana Kafije Pruščaka, šejha Juje, i drugih znanih i neznanih bošnjačkih alima, maturidijski akaid se izučavao i postao sastavni dio tkiva dina i imana kod Bošnjaka muslimana. Stoga je izuzetno važno da se kontinuirano govori o značaju imama Maturidije i njegovoj teologiji“, kazao je Duranović.

Sumirajući različite sadržaje ovogodišnje manifestacije „Dani islamske tradicije Bošnjaka“, Duranović je naglasio da je predstavljen naučno-istraživački rad instituta tokom 2024. godine, te ukazano na značajne događaje, ljude, ali i segmente iz islamske tradicije Bošnjaka.

„Ovim prilikom se zahvaljujem suorganizatorima manifestacijama, kao i ljudima i institucijama koje podržavaju naš rad“, izjavio je on.

Današnje predavanje je održano u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, a predavač je bio Mustafa Cerić, član Medunarodnog naučnog odbora Međunarodnog naučno-istraživačkog centra Imam Maturidi pri Međunarodnoj islamskoj akademiji Uzbekistana.

„Pri kraju smo ove godine, koja nas podsjeća na 944. godinu kada je preselio na ahiret imam Maturidi, 1080. je godišnjica njegove smrti. Jedan milenij i osam decenija vremena je prošlo od kad je imam Maturidi u Semerkandu, u centru islamske civilizacije, islamske renesanse, tzv. Puta svile, razvio svoju teološku misao koju su Bošnjaci prepoznali preko Hasana Kafije Pruščaka, zatim Ahmeda Bejazića“, kazao je Cerić.

U posljednje dvije decenije, dodao je on, zanimljivo je da se na Zapadu oživljava Maturidijeva filozofija teologije.

„Nju Roman Harvey uspoređuje s Haselovom fenomenologijom. On kaže da je njegova želja da sprijatelji Maturidija s Haselom, koji je svoju fenomenologiju bazirao na ideji vraćanja na početak, a Maturidi u svom tevilu ili tefsiru upravo je ustanovio principi ili način tumačenja Kur'ana na tevilu koji znači vraćanje na početak, vraćanje korijenu značenja riječi. Imam Maturidi kaže da se ne tumači tevilom Božija volja, nego se tevilom tumači značenje riječi kojom Allah izražava svoju volju“, kazao je, između ostalog, Cerić.

Predavanju su prisustvovali predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Sloveniji muftija ljubljanski mr. Nevzet Porić, predstavnici Rijaseta Islamske zajednice, kao i brojni drugi gosti.

Podsjećamo, manifestacija je počela 26. novembra, a cilj je bio upoznati širu bosanskohercegovačku javnost s bogatom bošnjačkom islamskom kulturom i tradicijom i ljudima koji su je kroz povijest kreirali i nad njom bdjeli.

(Vijesti.ba / MINA)

x
Podijeli ovaj članak