Na 17. paraolimpijskim igrama, koje će biti održane od 28. augusta do 8. septembra u Parizu, nastupit će 14 bosanskohercegovačkih sportista u tri sporta – streljaštvu, plivanju i sjedećoj odbojici.
Boje Bosne i Hercegovine će braniti strijelac Ervin Bejdić, sa trenerom Nadžadom Fazlijom, najmlađi učesnik Paraolimpijskih igara 13-godišnji plivač Ismail Barlov sa trenerom Amelom Kapom, te reprezentacija u sjedećoj odbojci u sastavu Sabahudin Delalić (kapiten), Adnan Manko, Ermin Jusufović, Armin Šehić, Edin Džino, Dževad Hamzić, Asim Medić, Nizam Čančar, Ismet Godinjak, Stevan Crnobrnja, Safet Alibašić i Mirzet Duran, uz selektora Ifeta Mahmutovića.
U pratnji bh. paraolimpijaca biće Ejub Mehemdović, Nedžad Salkić, Dževad Šabeta i fitzioterapeut Miodrag Ranđelović.
Najtrofejnija bh. reprezentacija na Paraolimpijskim igrama će učestvovati sedmi put i sa svake najveće svjetske sportske smotre za invalide vratila se s medaljom. Za to vrijeme, od Olimpijade u Sydneyju 2000. godine, bh. odbojkaši osvojili su dva zlata (Atina 2004. i London 2012.), tri srebra (Sydney 2000., Peking 2008. i Rio de Janeiro 2016), te jednu bronzu na prošloj Olimpijadi u Tokiju 2020.
Selektor bh. tima Ifet Mahumutović na pres-konferenciji je kazao da je ekipa na okupu još od maja, te da je zadovoljan zalaganjem igrača na pripremama iako je ovaj olimpijski ciklus za njih izuzetno iscrpljujući.
– Moram priznati da je ovo najspremnija i najbolja reprezentacija u historiji sjedeće odbojke u BiH. Definitivno to tvrdim zato što sam s njima još od 1999. godine, a već treću godinu kao selektor. Tri puta su bolji nego kad smo krenuli ispočetka. Spremni su za maksimalne rezultete. Uz malo sreće u žrijebu nadam se da ćemo sigurno igrati u finalu – kazao je Mahmutović.
Ministar kulture i sporta u Kantonu Sarajevo Kenan Magoda kazao je da su se bh. reprezentativci s najvećih međunarodnih takmičenja ponosno vraćali.
– Uvjeren sam da će tako biti i ove godine kada se budu vratili iz Pariza. Iza njih je mukotrpan, višegodinji rad. Njihova homogenost i sinergija treba biti urnek svim sportskim klubovima i udruženjima, svim koji se bave sportom. Ovi momci daju nam primjer kako treba da se ponašamo – kazao je ministar Magoda.
Član Izvršnog odbora Paraolimpijskog komiteta BiH i oficijelni doktor bh. tima na igrama Mirsad Muftić kazao je da su bh. paraolimpijci primjer djeci kako treba voljeti svoju zemlju.
– Dugi niz godina invadinost koja bi njima trebala da remeti život, nije dovela u pitanje njihovo zalaganje na terenu i niti njihovu borbu za BiH. Oni su pokazatelj da se zalaganjam, upornošću i podrškom svih onih koji mogu da pomognu mogu ostvariti vrhunski rezultati. Svako odličje koji oni donesu je ustvari zlatno. Njihova kohezija, sinergija i prijateljstvo, začinjeno dubokom vezom da jedni druge podržavaju uvijek i u svakom momentu je primjer kako treba da se ponašamo prema našim porodicama i našim kolektivima da bi imali bolje rezultate – kazao je Muftić.
Na paraolimpijskom turniru u Parizu 2024. u sjedećoj odbojici će učestvovati po osam muških i ženskih reprezentacija. Na muškom turniru odbojkaši BiH će nastupiti u A-grupi sa ekipama Egipta, Kazahstana i Francuske, dok su u B-grupi branitelj naslova Iran, Brazil, Ukrajina i Njemačka. Na startu takmičenja BiH se 29. augusta sastaje sa Egiptom. Finale je na programu 7. septembra.
Na Paraolimpijskim igrama u Parizu bit će podijeljeno 549 medalja u 22 discipline, a takmičit će se 4400 sportista iz cijelog svijeta. Bosanskohercegovački paraolimpijci dosad su osvojili šest odličja – dva zlata, tri srebra i jednu bronzu.
(Vijesti.ba/FENA)