Na zadovoljstvo radnika u trgovini: Danas prva neradna nedjelja

3 Min Read

Zakon propisuje da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 sati sedmično, te da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika. Da radnice i radnici zaposleni u sektoru trgovine u Federaciji BiH ne žele raditi nedjeljom i praznicima, pokazalo je i istraživanje o stavovima zaposlenih u sektoru trgovine o radu nedjeljom i praznicima, koje su na uzorku od 1.442 osobe proveli prof. dr. Amer Osmić i prof. dr. Nermina Mujagić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

Podršku neradnoj nedjelji dalo je čak 96 posto ispitanika, odnosno 97,5 posto trgovaca, 96% zaposlenih u uslužno-trgovačkim djelatnostima, 98,5% u uslužnom sektoru te 91% zaposlenih na uredsko-šalterskim poslovima.

Smatraju da slobodna nedjelja i praznici pozitivno utičun na njihov porodični život, ali i na produktivnost tokom radne sedmice tr da je nedjelja najbolji dan za odmor i porodicu.

Federalni ministar trgovine Amir Hasičević izjavio je da svi tržni centri mogu raditi (kina i ugostiteljski objekti), ali trgovački objekti unutar centra nedjeljom moraju biti zatvoreni.

“Trgovkinjama i trgovcima poručujem: Vlada i inspekcije će dosljedno provoditi Zakon, a on je u ovom slučaju na vašoj strani. Nećemo vas iznevjeriti. Ne igrajte se sa Zakonom”, naveo je.

Inspektori će od danas kontrolisati poštivanje navedene odredbe kod subjekata na području Kantona Sarajevo, saopćeno je iz KUIP-a KS.

Za nepostupanje po navedenim zakonskim odredbama propisane su sankcije u rasponu od 2.000 KM do 15.000 KM za pravnu osobu, od 500 KM do 1.500 KM za odgovornu osobu u pravnom subjektu, te od 500 KM do 1.500 KM za trgovca fizičku osobu.

Pomenute odredbe Zakona ne primjenjuju se na: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao i na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, grobalja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima, te na dragstore.

Predmetne odredbe se ne primjenjuju ni na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama na malo i izvan njih, prigodnu prodaju organizovanu u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, prodaju putem elektronskih prodavnica, prodaju putem automata, prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, kao ni u vrijeme proglašenja elementarne nepogode i vanrednog stanja.

U tom slučaju radno vrijeme prodajnih, magacinskih i kancelarijskih objekata određuje Federalna uprava civilne zaštite.

S obzirom na to da je odredba člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini počela sa primjenom danom stupanja na snagu ovog zakona, iz KUIP-a KS pozivaju sve pravne i fizičke osobe koje obavljaju trgovačku djelatnost na području Kantona Sarajevo, da svoje poslovanje usklade sa pomenutom odredbom.

(Vijesti.ba)

x
Share This Article