U početku su evropski diplomati čak osjetili određeno olakšanje zbog novog kabineta izabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, barem kada je izabrao republikanca s Floride Marca Rubija za glavnog američkog diplomata. Nije potrajalo.
Trumpovi naknadni izbori ministara – od jedva poznatog voditelja Fox Newsa Petea Hegsetha za ministra odbrane do Tulsi Gabbard za direktoricu nacionalne obavještajne službe – pojačali su strahove da bi se Evropa možda trebala pripremiti za najgore i biti spremna pojačati se bez svojeg tradicionalnog NATO saveznika u svijetu koji razdire niz ozbiljnih sukoba, piše Politico.
Gabbard, bivšu kongresnicu koja je poznata po širenju teorija zavjere, susretu sa sirijskim diktatorom Basharom Assadom i širenju propagande ruskog predsjednika Vladimirom Putinom, u evropskim diplomatskim krugovima smatraju zapanjujućim izborom.
“Ovo je stvarno zastrašujuće”, objavila je na X-u Nathalie Loiseau, bivša francuska ministrica za Evropu pod predsjednikom Emmanuelom Macronom, a sada evropska zastupnica u njegovoj grupi Renew Europe.
Là c’est vraiment terrifiant. https://t.co/u2GAC80gRp
— Nathalie Loiseau (@NathalieLoiseau) November 13, 2024
“Vrijeme evropske suzdržanosti i nade da će nas SAD zaštititi je prošlo”, rekla je Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Njemica koja vodi pododbor za sigurnost i odbranu Evropskog parlamenta.
Marek Magierowski, bivši poljski ambasador u Washingtonu, oštro je govorio o Gabbard i njenim, kako je rekao, ranijim “proruskim” komentarima. Tri dana nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., pozvala je čelnike Rusije, Ukrajine i SAD-a da “prigrle duh mira” i dogovore se oko toga da Ukrajina postane neutralna zemlja.
“Budući da ona postaje šefica cijele američke obavještajne zajednice, ovo je sigurno vrlo uznemirujući signal”, rekao je na poljskoj televiziji.
Kada se Rubiovo ime prvi put pojavilo kao Trumpov izbor za šefa diplomatije početkom sedmice, početna reakcija bila je oprezno optimistična. Diplomati, stručnjaci i zvaničnici u Evropi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Izraelu su primijetili da je on iskusan vanjskopolitički stručnjak koji podržava NATO, bio je oštar prema Iranu i želio je obraniti Tajvan od svake kineske invazije.
Mike Waltz, bivša pripadnik specijalnih snaga američke vojske, kojeg je Trump nominirao za važnu poziciju savjetnika za nacionalnu sigurnost, također se smatra sigurnim izborom. Vanjskopolitički analitičar Ulrich Speck definirao je početnu reakciju kao “veliko olakšanje”.
Evropski diplomat u Washingtonu koji je, kao i drugi citirani u ovoj priči, govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je: “Malo su manje grozni od drugih”. Ali nakon što su Gabbard i Hegseth nominirani za ključne funkcije, izbila je konfuzija.
“Nisam siguran je li doista moguće dati bilo kakva razumna predviđanja o smjeru ove administracije na temelju odabira osoblja”, rekao je drugi evropski diplomat.
Veliko je pitanje što nominacije govore o Trumpovom pristupu moći i može li iko imati dovoljan utjecaj koji bi mogao ograničiti njegove nepredvidive poteze.
“Ono što je jasno jest da neće biti nikakve protuteže Trumpu”, rekao je prvi evropski diplomat, pa dodao: “Duguju mu sve.”
Zvaničnici i diplomati EU skeptični
Zvaničnici i diplomati EU-a primijetili su da je Trump imao naviku zaobilaziti zvaničnike vlastite vlade, pa čak i američke obavještajne agencije u potrazi za direktnim dogovorima s autokratima poput Putina ili kineskog Xi Jinpinga, te su bili skeptični da bi iko mogao doista ublažiti njegove instinkte.
Rubio i Waltz znatno su promijenili svoje stavove o Ukrajini posljednjih mjeseci kako bi bili bliži Trumpovim pozivima na mirovni sporazum, pri čemu je senator s Floride glasao protiv velikog paketa pomoći Kijevu ranije ove godine, istakli su.
S obzirom na rizik od Trumpove improvizatorske vanjske politike, treći diplomat EU-a rekao je da se Evropa mora pripremiti na preuzimanje većeg tereta oko Ukrajinu.
“Znamo iz prvog Trumpova predsjedničkog mandata koliko njegova politika može biti nepredvidiva”, rekao je diplomat.
“Čak i ako bi Rubio i Waltz imali umjereniji pristup Ukrajini, to ne oslobađa EU dužnosti da se pripremi učiniti više.”
U Kijevu su zvaničnici bili suzdržani od bilo kakvih komentara iz straha da ne naljute Trumpa.
Jedan obavještajni zvaničnik, koji je govorio pod uslovom da mu se dopusti anonimnost, pokušao je pozitivno komentirati izbor Gabbard, rekavši da će njezin posao biti “samo priprema informacija za Bijelu kuću” i da neće uključivati stvarnu politiku.
Također su pokušali umanjiti važnost njenih prethodnih prokremaljske komentare.
“Sve što mogu reći je da osoba koja daje izjave koje nisu proukrajinske ne radi uvijek za ruski novac. On ili ona jednostavno mogu imati drugačiji pogled na stvari.”
Iako su evropski diplomati i zvaničnici relativno optimistični oko izbora Marca Rubia za šefa američke diplomatije, izbor Tulsi Gabbard za direktoricu nacionalne obavještajne službe izaziva dijametralno suprotne reakcije u Evropi.
“Ovo je jako veliko i loše”, objavio je na X-u François Heisbourg, viši savjetnik za Evropu na Međunarodnom institutu za strateške studije.
This is seriously big and bad. I hope the Senate will block her confirmation -but I don't expect that to happen. https://t.co/GEjn7IUpIR
— François Heisbourg (@FHeisbourg) November 14, 2024
“Nadam se da će Senat blokirati njenu potvrdu – ali ne očekujem da će se to dogoditi.”
“Pitanje nije toliko ‘Mogu li obuzdati Trumpa?’ koliko ‘Hoće li to htjeti?'”, dodao je o ranijim Trumpovim imenovanjima.
Zvaničnici poput Jima Mattisa, umirovljenog američkog generala koji je dvije godine služio kao ministar odbrane tokom Trumpovog prvog mandata, također su smatrani “odraslima u sobi” nakon što su imenovani – samo da bi bili otpušteni nakon neslaganja s predsjednikom .
John Bolton, koji je služio kao Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost od aprila 2018. do septembra 2019., upozorio je u oktobrz da će vanjskopolitički stav novoizabranog predsjednika vjerovatno biti daleko radikalniji tokom njegova drugog mandata nego prvog, rekavši: “Izgledi da je će se povući iz NATO-a vrlo su visoke.”
“Čeka nas nekoliko vrlo, vrlo teških godina u transatlantskim odnosima”, dodao je Heisbourg.
(Vijesti.ba)