Obilježavanje stogodišnjice zločina u Šahovićima: Žrtve ne smiju biti zaboravljene

4 Min Read

Na zajedničkoj dženazi i obilježavanju stogodišnjice masovnog zločina u Šahovićima, kao direktni potomak Bošnjaka stradalih u ovom stravičnom zločinu, ali i kao kao izaslanik reisul-uleme Islamske zajednice Husein-ef. Kavazovića, muftija Fazlović je uputio snažne poruke, kazavši da lekcije neće biti savladane šutnjom, skrivanjem istine i ponavljanjem grešaka iz prošlosti.

„Ako uzmemo nauk iz događaja kojih se danas ovdje prisjećamo, žrtve nisu pale uzalud. Samo ako se nikada i nigdje ne ponove Šahovići ili Srebrenica, naše žrtve neće biti uzaludne“, poručio je muftija Fazlović.

Ovom prilikom muftija je podsjetio na stravični zločin koji se u Šahovićima dogodio između 9. i 10. novembra 1924. godine.

„Grupa nenaoružanih Bošnjaka je privedena i onda mučki ubijena, da bi, nakon toga, započeo totalni napad na ovo mirno selo. Paljene su kuće, ubijano staro i mlado, žene i djeca istrgnuta iz majčinog naručja. Niko od Bošnjaka se nikad više nije vratio u Šahoviće. Zemlja im je rasprodata ili oduzeta. Raselile su se brojne porodice Kolašinaca, Mekića, Drpljana, Hadžibulića, Kolića, Kalića, Hota, Hasića, Alomerovića, Mušovića, Kovačevića, Hamzića, Šahovića, Suljevića, Fazlovića i drugih“, kazao je muftija Fazlović.

Ocijenio je da je ovaj zločin s elementima genocida utoliko teži jer se nije desio u vihoru ratnih operacija, već se radilo o očitoj genocidnoj namjeri naredbodavaca i izvršilaca da se veća grupa Bošnjaka trajno uništi na teritoriji na kojoj živi.

- OGLAS -

Također je ukazao na činjenicu da je su posljednjih skoro dvije stotine godina na širem južnoslavenskom prostoru, nad Bošnjacima više puta počinjeni zločini, koji se, prema članu 2 Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju genocida Ujedinjenih nacija, osnovano mogu nazvati genocidom.

„U pozadini tih zločina je bilo plansko, sistemsko i organizirano uništenje Bošnjaka, kao zasebne religijske i nacionalne grupe“, kazao je muftija Fazlović.

Naveo je i da Bošnjaci u Sandžaku imaju dugu i traumatičnu historiju progona i zločina, da su, nažalost, tokom historije bili predmet sistematskih progona i da su se na njima činili zločini genocidnog i urbicidnog karaktera, još od ustanaka protiv osmanske vlasti, preko Balkanskih ratova, Drugog svjetskog rata, pa sve do kraja prošlog stoljeća.

„I u proteklom ratu, područje Pljevalja je bilo izloženo brojnim zločinima i zastrašivanjima bošnjačkog stanovništva. Sličnost s genocidom u Srebrenici je očita i zastrašujuća. Rane našeg naroda su svježe i danas, ali one u nama ne bude mržnju, niti želju za osvetom, već odlučnost da sačuvamo sjećanje na žrtve i učinimo sve da više nikad ne budemo žrtve takvog zločina“, poručio je muftija Fazlović.

Dodao je da sve ono što su Bošnjaci kao narod podnijeli ili podnose od zločina u Šahovićima do danas, dio provjere njihove spremnosti da ostanu ljudi, u istinskom značenju te riječi.

„Mi se borimo da dobro vlada svijetom, da humanost preovlada ljudskom sviješću i djelima. Budimo spremni ovim iskušenjima hrabro odolijevati, kako bi ona u nama izbrusila, a izvan nas pokazala, našu odlučnost da ostanemo i opstanemo uz Istinu i Pravdu, a protiv laži i nepravde, ovdje i bilo gdje u svijetu“, kazao je, između ostalog, muftija Fazlović.

(Vijesti.ba/MINA)

Share This Article