U Münchenu, glavnom gradu Bavarske, u blizini Konzulata Bosne i Hercegovine, dogodio se strašan incident u kojem se vozač u Mini Cooperu zabio u grupu ljudi, pri čemu je povrijeđeno najmanje 28 osoba.
Prema informacijama koje je objavio Bild, dvije osobe zadobile su vrlo ozbiljne povrede, a život jednog djeteta trenutno je u opasnosti. Vozača automobila, koji je učestvovao u nesreći, policija je odmah uhapsila. Identificiran je kao 24-godišnji Afganistanac, a snimka njegova hapšenja objavljena je na mrežama, prenosi Večernji.
Premijer Bavarske Markus Söder (58) reagirao je na ovaj incident rekavši da “napad pokazuje da mora doći do promjena u Njemačkoj – i to brzo”.
Ovaj događaj, nakon sličnog u Aschaffenburgu u januaru, za Södera je bio konačni signal da je potrebno poduzeti drastične mjere. Politika CSU-a ističe da je ovakvo što “jednostavno dovoljno” i da je vrijeme za promjene.
Policija je otkrila da je vozač koji je počinio nesreću bio tražitelj azila i da je već bio poznat policiji zbog prethodnih kaznenih djela, među kojima su bila djela vezana uz droge i krađe. Söder je izrazio sumnju da je u pitanju napad. Portal Spiegel Online navodi da je osumnjičeni uoči napada na društvenim mrežama širio islamističke sadržaje.
Incident se dogodio tokom štrajka koji su organizirali gradski službenici, a koji je trajao u četvrtak, 13. februara.
Sindikat Verdi pozvao je na proteste zahtijevajući povećanje plata za osam posto, veće bonuse i tri dodatna slobodna dana. Tokom protesta, koji su obuhvatili javne ustanove poput bolnica, čistača ulica, bazena i vrtića, mnogi demonstranti bili su na ulicama.
Izvršna direktorica münchenskog Verdija, Claudia Weber (58), koja je prisustvovala demonstracijama na Königsplatzu, izjavila je za Bild:
#Muenchen, ein Auto fährt in eine Menschenmenge
Von den zwei Fahrzeuginsassen soll die Polizei mindestens einen Täter festgenommen haben
Der Bereich Dachauer Straße und Seidlstraße ist,
durch einen Polizeieinsatz, großräumig gesperrt pic.twitter.com/lbGfKKnmm4
— AfD Hannover (@AfdHannover) February 13, 2025
“Sve je ovo tako nevjerovatno. Potpuno smo šokirani i nevjerovatno uplašeni za naše kolege koji su učestvovali u demonstracijama. Čuli smo da je auto uletio ravno u proteste, vjerovatno namjerno. Nadamo se da neće biti smrtnih slučajeva.”
(Vijesti.ba)