Okončanje rata u Gazi: Španski premijer nudi Madrid za mjesto održavanja pregovora

4 minuta čitanja
“Želim poslati čvrstu podršku radu visokog predstavnika EU-a Josepa Borrella. Rješenje o dvije države i mirovna konferencija su okvir unutar kojeg EU radi s obje strane i sa međunarodnom zajednicom”, saopćio je Sanchez putem društvene mreže X, nekadašnjeg Twittera, prenosi HINA.
“Želimo mir i sigurnost za Palestince, Izraelce i sve narode Bliskog istoka”, dodao je.
Socijalist Borrell, nekadašnji španski ministar vanjskih poslova, u ponedjeljak u Bruxellesu na sastanku ministara vanjskih poslova 27 država Evropske unije iznio prijedlog o konačnoj uspostavi mira koji uključuje priznanje nezavisnosti Palestine s istočnim Jeruzalemom kao glavnim gradom, te spojenim prostorima Zapadne obale i Pojasa Gaze.
Taj plan je predstavio tu i ministrima Izraela i Palestinske samouprave. Španski ministar vanjskih poslova Jose Luis Albares ponudio je Madrid kako sjedište mirovne konferencije na kojoj bi se to provelo u djelo.
Madrid je već bio domaćin bliskoistočne mirovne konferencije 1991. nakon koje je u Oslu 1993. došlo do tadašnjeg sporazuma između Izraelaca i Palestinaca. Belgija, koja je ovaj mjesec preuzela od Španije šestomjesečno predsjedanje EU-om, ponudila je Bruxelles kao sjedište te konferencije za uspostavu konačnog mira. Datum konferencije nije utvrđen.
Izrael je odbio rješenje koje uključuje nezavisnost Palestine, te poručio da će nastaviti sa vojnom operacijom protiv palestinskog pokreta Hamas.
Šef diplomatije Albares je danas otpočeo bliskoistočnu turneju tokom koje će posjetiti Irak i Libanon kako bi promovisao ideju svoje vlade, nastojeći zaustaviti moguće prelijevanje rata na te zemlje.
Izraelska vojska je tokom četiri mjeseca ubila 25.000 palestinskih civila, od čega 70 posto žena i djece, a oko 64.000 civila je ranjeno, podatak je Ujedinjenih naroda.
Aktivisti za obranu ljudskih prava i okoliša prekrili su četvrtak ulaz u madridski muzej Reina Sofia (Kraljica Sofia) divovskom slikom palestinskog djeteta koje plače, zatraživši tako prekid napada na Pojas Gaze. Muzej Reina Sofia poznat je po izloženoj slici Pabla Picassa “Guernica”, koja prikazuje užas njemačkog bombardovanja baskijskog mjesta Gernike tokom Španskog građanskog rata 1937. Ta je slika postala svevremenski simbol ratnog razaranja.
“Ne postoji bolje mjesto da ukažemo na ono što se događa u Pojasu Gaze”, izjavila je Eva Saldaña, izvršna direktorica Greenpeaca.
Aktivisti Greenpeaca i pokreta Unmute Gaza prekrili su ulaz ilustracijom koju je napravio američki umjetnik Shepard Fairey temeljem fotografije palestinskog fotoreportera Belala Khaleda, izrađene u Gazi. Na njoj se vidi dijete koje plače okrvavljene glave.
“Čujete li nas?”, piše na fotografiji. Ispod nje je obješen transparent sa porukom “Prekid vatre, odmah”.
Dio zemalja EU-a, među kojima su Njemačka, Austrija, Mađarska i Češka, u ponedjeljak nije podržao trajni prekid vatre nego tek pauze kako bi se dostavila humanitarna pomoć. Na drugoj strani su Španija, Belgija, Irska i Luksemburg koje traže “trajni prekid vatre”.
“Situacija u Gazi je očajnička. Nalazimo se pred nezapamćenom humanitarnom katastrofom”, rekla je Saldaña u obraćanju medijima.
Pozvala je međunarodnu zajednicu da hitno i odmah zaustavi izraelske napade na Gazu. Ove sedmice je na to pozvala i UN-ova specijalna izvjestiteljica za palestinska okupirana područja Francesca Albanese.
Ona je tokom posjete Madridu izjavila na španjolskoj nacionalnoj televiziji da Izrael provodi genocid i etničko čišćenje koristeći Hamasov teroristički napad od 7. oktobra kako izgovor za počinjenje zločina.
Izraelsko-palestinski sukob traje od 1948. godine. UN je ranije predlagao rješenje o uspostavi dviju priznatih država, Izraela i Palestine, u granicama iz 1967. godine, a koje bi živjele jedna pored druge u miru i sigurnosti.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak