Suđenje Ramizu Durakoviću, optuženom za zločine na području Čajniča, počelo je čitanjem optužnice i uvodnim riječima Tužilaštva Bosne i Hercegovine i odbrane.
Duraković je, kako se navodi u optužnici, u svojstvu komandanta 43. brigade Armije BiH, znao za počinjene zločine a nije poduzeo nužne i razumne mjere da kazni počinitelje, nakon što su pripadnici brigade 14. februara 1993. napali položaje Vojske Republike Srpske na lokalitetu Pisanica i selo Šapići, u kojem nije bilo vojnih ciljeva.
Tužilac Dževad Muratbegović je naveo da je u napadu na Šapiće ubijen jedan, a ranjena dva civila srpske nacionalnosti te zapaljene dvije kuće.
– Iako je imao informacije o zločinu s obzirom da je za vrijeme akcije faktički bio u blizini mjesta gdje su se desili zločini i imao stalnu vezu preko motorole s komandantom Trećeg bataljona, te izdao usmenu naredbu za povlačenje u pravcu Goražda, kao komandant brigade – koji ima moć da preduzme mjere oko ispitivanja okolnosti pod kojima je došlo do zločina u selu Šapići – propustio da preduzme nužne i razumne mjere kako bi počinioci zločina bili kažnjeni – rekao je tužilac Muratbegović.
Na upit Suda da li je razumio optužnicu, Duraković je rekao da nije razumio ono što mu se stavlja na teret.
– Ovo je sasvim drugo krivično djelo u odnosu na ono za koje sam se od početka sumnjičio. U junu se govorilo o 11 žrtava, da bi sad bila jedna žrtva, koja nije ni na spisku onih 11 – rekao je Duraković, navodeći da je dva puta ispitivan u junu ove godine.
Tužilac je u uvodnoj riječi rekao da će navode optužnice dokazivati svjedočenjima stanovnika Šapića, koji će govoriti o napadu na selo i posljedicama napada, zatim bivših pripadnika 43. Drinske brigade koji su učestvovali u napadu, vještaka sudske medicine i vojnog vještaka te materijalnim dokazima.
Branilac Denis Ajkić je u uvodnom izlaganju rekao da Odbrana u cijelosti osporava optužnicu i smatra je neutemeljenom, jer nije zasnovana na relevantnim i vjerodostojnim dokazima.
– Odbrana ukazuje da niti jedan predloženi svjedok Tužilaštva nije očevidac koji može neposredno potvrditi djelo koje se stavlja na teret – rekao je Ajkić i naveo da nije izvršena identifikacija neposrednih počinioca zločina.
Tužilaštvo je na današnjem ročištu zatražilo produženje pritvora u kojem se Duraković nalazi od hapšenja u junu, dok je Odbrana predložila izricanje mjera zabrane putovanja, oduzimanje putnih isprava i zabranu napuštanja mjesta boravišta, s obzirom na to da optuženi ima državljanstva BiH, Njemačke i Srbije.
Suđenje se nastavlja 14. novembra, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva, javlja BIRN BiH.
(Vijesti.ba / FENA)