Policija u Južnoj Koreji pretresla je predsjednički ured u Seulu, nakon neuspješnog pokušaja predsjednika Yoon Suk Yeola da uvede vanredno stanje prošle sedmice.
Racije su najnoviji događaj u burnoj sedmici u južnokorejskoj politici.
Predsjednik Yoon, koji je ostao na dužnosti uprkos glasanju o opozivu i višestrukim pozivima da odstupi, suočava se s višestrukim istragama različitih grana vlasti, pod optužbama za pobunu i izdaju.
U međuvremenu, bivši ministar odbrane zemlje Kim Yong-hyun koji je preuzeo odgovornost za proglašenje vanrednog stanja, pokušao je sinoć izvršiti samoubistvo dok je bio u pritvoru, rekao je zvaničnik, piše BBC.
Kim se trenutačno nalazi u prostoriji za čuvanje i “nema trenutnih zdravstvenih problema”, reklo je ministarstvo parlamentu. Uhapšen je u nedjelju.
Mnogi zvaničnici bliski Yoonu također su podnijeli ostavke nakon kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja.
Zastupnici vladajuće stranke udružili su se kako bi bojkotovali glasanje za opoziv Yoona nakon što je pristao skratiti svoj mandat i ne miješati se u vanjske i untrašnje poslove.
Međutim, opoziciona Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, kritikovala je dogovor, a lider kluba Park Chan-dae nazvao ga je “ilegalnim, neustavnim drugim ustankom i drugim državnim udarom”.
Nejasno je kakve ovlasti Yoon sada ima, ako ih uopće ima, a demonstranti su još uvijek na ulicama i pozivaju ga da odstupi.
18 istražioca poslano je danas u predsjednički ured kako bi zaplijenili dokumente povezane sa sastankom vlade održanim u noći proglašenja vanrednog stanja, prema lokalnim medijima.
Predsjednik Yoon, koji je bio među osumnjičenima navedenima na nalogu za pretres, nije bio u svom uredu kad su se pretresi dogodili.
Stručnjaci kažu da to ipak pokazuje da vlasti pojačavaju pritisak na predsjednika i njegove saveznike.
“Racije znače da se istrage ubrzavaju, uključujući i za Yoona”, rekao je za BBC Mason Richey, vanredni profesor na Univerzitetu stranih studija Hankuk u Seulu.
“S obzirom na ono što mislimo da znamo od sada, Yoon će vjerovatno biti opozvan prije nego kasnije. Bilo prije ili poslije, vjerovatno će se također suočiti s hapšenjem, ispitivanjem i na kraju s optužbama za pobunu.”
Profesor Richey je međutim dodao da “situacija i dalje ostaje promjenjiva”.
Posljednji put predsjednički ured pretresen je u decembru 2019. zbog optužbi za korupciju protiv bivšeg dogradonačelnika Busana. Tužilaštvo tada nije ušlo u krug ureda, ali im je ured, prema protokolu, predao materijal.
U to vrijeme državu je vodio bivši predsjednik Moon Jae-in, a Yoon je tu ulogu preuzeo tek 2022.
(Vijesti.ba)