Politička implozija Yoon Suk Yeola prijeti zapadnoj podršci prema Južnoj Koreji

5 minuta čitanja

Fokus na vanjsku politiku koja je bila povoljna za Zapad, ograničena pažnja na politički razdor u Južnoj Koreji i oklijevanje da se javno miješa u domaće stvari ostavili su njegove partnere iznenađene kada je Yoon 3. decembra nakratko uveo vojnu zakonodavstvo, rekli su analitičari i sadašnji i bivši diplomati.

Yoon je sada smijenjen, a njegova ovlaštenja su suspendovana – a njegova politička implozija vjerojatno najavljuje povratak političke ljevice, koja je manje sklona biti otvoreno podržavajuća prema SAD-u i Japanu.

“Njegovi saveznici u Washingtonu zabrinuti su samo za jednu stvar – nacionalnu sigurnost SAD-a”, rekao je Karl Friedhoff s Chicagoskog vijeća za globalne poslove. “Kada sam spomenuo (domaću) situaciju, jednom su mi izravno rekli: ‘Zašto to ima veze?’ A sada vidimo zašto to ima veze.”

Yoon, konzervativac, stekao je široko priznanje u zapadnim prijestolnicama zbog svog glavnog političkog cilja da učini Južnu Koreju “globalnim ključnim državom” promoviranjem slobode, ljudskih prava i vladavine prava. Ta politika je vidjela Seul kako se više javno stavlja na stranu Washingtona i NATO-a u vrućim točkama poput Južnog kineskog mora, Tajvana i Ukrajine.

Philip Turner, koji je služio kao veleposlanik Novog Zelanda u Seulu do prošle godine, rekao je da je Yoon pokazao autokratske tendencije, osobito od parlamentarnih izbora u aprilu, ali to se smatralo tipičnim političkim pokazivanjem snage.

“Poput samih Korejaca, uključujući mnoge Yoonove vlastite pristalice, mislim da nijedan diplomat nije pomislio da će Yoon otići tako daleko da proglasi vojni zakon bez ikakve osnove – neoprostiva i neobjašnjiva akcija od strane bivšeg tužitelja koji se predstavljao kao branitelj demokracije”, rekao je Turner.

Yoonov pristup “Globalne ključne države” neće biti žaljen, s obzirom na hipokriziju s kojom je na kraju srušen, ali ako ga Ustavni sud smijeni nakon njegove smjene u subotu, Zapad će se nadati da će sljedeći predsjednik u praksi podržati mnoge njegove osnove, rekao je Turner.

‘DEEPly surprised’ Upitan odmah nakon pokušaja uvođenja vojnog zakona je li to bila obavještajna greška jer je Washington bio iznenađen od strane ključnog saveznika, zamjenik državnog sekretara SAD-a Kurt Campbell rekao je da su gotovo svi američki sugovornici u Južnoj Koreji, uključujući predsjednički ured, bili “duboko iznenađeni” Yoonovim potezom.

U srijedu je savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a Jake Sullivan spomenuo napad na Kapitol 6. januara 2021. godine od strane Trumpovih pristaša, komentirajući Yoonov potez.

“To nismo očekivali, da, ali imali smo 6. januar, da”, rekao je Sullivan na događaju. “Mislim da je važno da prepoznamo da dramatični događaji mogu nastati čak i u vrlo naprednim, konsolidiranim demokracijama.”

Henry Haggard, bivši američki diplomat koji je bio na dužnosti u veleposlanstvu u Seulu do juna, osporio je sugestije da su zapadne zemlje ignorirale Yoonove tvrdolinijske tendencije.

“Koreja je izabrala Yoon-a, pa su njegovi propusti relevantni za Koreju, a ne za nas”, rekao je Reutersu. “Nismo očekivali ovo od Yoon-a, bez obzira na to je li nostalgija za korejskom autoritarnom prošlošću ili ne, jer smo pretpostavljali da svaki predsjednik razumije da gotovo niko u Koreji ne želi okrenuti sat unazad.”

Yoonovo proglašenje vojnog zakona bilo je prvi put da je to učinjeno od 1980. godine i za mnoge Južnokorejce, ovaj potez vratio je uspomene na desničarsku vladavinu vođama vojske, od kojih su mnogi imali veze s Washingtonom.

Izabran 2022. godine, Yoon je bio široko dočekan u Washingtonu i drugim zapadnim prijestolnicama zbog svoje retorike koja brani globalnu demokraciju i slobodu. Pozvan je da održi rijedak govor u američkom Kongresu prošle godine, u kojem je spomenuo slobodu i demokraciju ukupno 55 puta. Ranije ove godine, domaćin je bio najnovijeg “samita demokracije”, koji je preuzeo američku inicijativu.

No, kritičari su rekli da je to maskiralo rastuće probleme kod kuće.

Yoon se sukobio s opozicionim zakonodavcima koje je označio kao pro-Sjevernu Koreju i “anti-državne snage”, a organizacije za slobodu medija kritizirale su njegov grub pristup izvještavanju koje je smatrao negativnim.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak