Preminuo Mark Harmon: Napisao prvu verziju optužnice protiv Mladića i Karadžića

3 minuta čitanja

Nakon duge i iscrpljujuće borbe sa teškom bolešću, u Connecticutu, umro je Mark Harmon, američki tužilac koji je 17 godina svog života posvetio istragama i suđenjima na Tribunalu.

Mark Harmon je napisao prvu verziju optužnice protiv Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Mark Harmon je vodio tužilački tim u predmetu protiv Radislava Krstića, u kojem je izrečena prva presuda za genocid na nekom međunarodnom sudu od Nürnberga. Mark Harmon je, zajedno sa Jean-Renéom Ruezom, Peterom McCloskeyjem, Magdom Karagiannakis i Andrewom Cayleyem, najzaslužniji za to što danas imamo planinu dokaza o genocidu u Srebrenici i nekoliko presuda za genocid pre Tribunalom i presudu Međunarodnog suda pravde koja je potvrdila te presude za genocid.

Mark Harmon je bio glavni tužilac u predmetima u kojima su prvostepeno osuđeni Momčilo Krajišnik i Momčilo Perišić (koji će, uz krajnje problematično obrazloženje, biti oslobođen u žalbenom postupku). Mark Harmon je iznudio priznanja krivice Biljane Plavšić i Miroslava Deronjića, između ostalih.

Mark Harmon je, prije nego što će ostaviti uspješnu karijeru u Americi i priključiti se Tužilaštvu MKSJ-a, kada, kako to reče Albright, niko nije očekivao da će od toga išta biti, obavljao dužnost zamjenika javnog pravobranitelja u okrugu Santa Clara u Californiji, a kasnije i federalnog tužitelja u Washingtonu. Doktorirao je pravo 1971. na pravnom fakultetu Hastings College of Law, na Univerzitetu California. Predavao je pravo na Univerzitetu Stanford, a od 2012. do 2015. služio je kao sudija na Tribunalu za zločine Crvenih Kmera u Kambodži, nakon čega se penzionisao.

U jednom od zadnjih opširnijih intervjua koji je 2018. dao za knjigu „Na strani čovječnosti“ Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa, poručio je: „Drago mi je što imam odlične odnose sa preživjelima i porodicama žrtava koje sam upoznao tokom svog rada na Tribunalu, naročito sa porodicama i majkama žrtava genocida u Srebrenici. Imam ogromno poštovanje prema njima zbog njihove hrabrosti uprkos nepojamnim tragedijama kroz koje su prošli, zbog njihove nepokolebljive borbe da se oda počast žrtvama genocida, zbog njihove borbe da svijet nikada ne zaboravi strahote koje su ovdje počinjene. Ako bih imao išta da im, ili da vama, poručim to bi bilo da se držite, da ostanete jaki, da ne dozvolite nikada da se srebrenička tragedija zaboravi. Svijet je bolje, sigurnije mjesto zbog vas i onoga što radite.“

(Vijesti.ba)

Podijeli ovaj članak