Tragedije poput one u Jablanici i drugim mjestima pogođenim prirodnim nepogodama u BiH pokazale su koliko je ključno pravovremeno djelovanje – posebno kada institucije zakažu. Kao odgovor na takve situacije, humanitarna organizacija Pomozi.ba pokrenula je značajan projekat formiranja spasilačkog tima sa psima tragačima.
Tim se trenutno obučava na području općine Ilijaš, gdje se gradi i savremeni centar za obuku. Cilj je ambiciozan – postati najmoderniji centar za potražne pse u ovom dijelu Evrope.
Jedna od aktivnosti u okviru obuke je i pokazna vježba, koja simulira stvarne situacije spašavanja. Zvuk sirene ledi krv u žilama, ali srećom, opasnosti nema – riječ je o vježbi u kojoj učestvuje tim posvećen samo jednom cilju: spašavanju života, bez političkih i etničkih podjela.
Davorin Sekulić, volonter i vlasnik psa, pojašnjava:
“Radi se o projektu koji je pokrenulo Udruženje Pomozi.ba poslije katastrofalnih poplava u Jablanici i svih problema sa spasilačkim psima u BiH, licenci i svega toga što se dešavalo. Izabrano je šest pasa i vodiča iz čitave BiH koji će se obučiti i školovati da budu, jer ne postoji nijedan licenciran pas po međunarodnim standardima. Ovi će psi i njihovi vodiči biti licencirani po međunarodnim standardima BiH.”
Paralelno s obukom vodiča i pasa, gradi se i prvi poligon za obuku potražnih pasa u ruševinama – prvi takav u BiH. Time se otvara mogućnost za usavršavanje tima u realnim uslovima i različitim scenarijima spašavanja.
Jasmin Žigić, predsjednik Vatrogasnog društva Vogošća, dodaje:
“Vatrogasno društvo je u sklopu Civilne zaštite i u sklopu jedinice za zaštitu i spasavanje. Pored onih poslova koje vatrogasci rade, proširili smo svoj rad i na spasilačke jedinice i tako i ovdje možete vidjeti da ima više službi i vatrogasnih jedinica, humanitarno Udruženje Pomozi.ba, kompanija…”
Psi koji učestvuju u obuci nisu početnici. Već imaju prethodno iskustvo, a nova obuka, koja je započela u februaru, odvija se ubrzano. Prvi ispiti planirani su za oktobar, kada bi BiH mogla dobiti prve spasilačke pse sa međunarodnim IRO licencama.
Nenad Jovanović, predsjednik GSS Bijeljina, ističe:
“GSS stanica Bijeljina ima jednog psa. I on je dio prijekta, naravno sa mnom kao vodičem. Čast mi je što sam dio ovog projekta. Tuga je i jad što, pored svih tih institucija koje imaju budžete i opremu i sve živo, vi ne možete da nađete sredstva za obuku pet ili šest pasa, da BiH ima najnužnije sredstvo za rad u ovakvim uslovima.”
U obuci učestvuje i pas Nala, koji je uprkos povredi šape tokom šetnje 1. maja, uspješno završila vježbu. To što je radila na tri noge nije je spriječilo da postigne odličan rezultat.
Hilda Zuko iz Vatrogasnog društva Vogošća kaže:
“Porezala se na kamen ili staklo. Evo, koliko je prošlo od Prvog maja, ja mislim da je odradila fantastičan posao jer je na tri noge sve ovo uradila, za razliku od ostalih pasa. U našoj državi dosta vlada taj stereotip islamskog vjerovanja, da se kosi sa psima, inače. Nama nije dozvoljeno da ih držimo kao kućne ljubimce, međutim, oni su naši spasilački psi. Vodimo se tom mišlju da ako spasimo jedan život, spasio si sve.”
U projektu učestvuje i tim iz Srbije, koji sa sobom donosi dragocjeno iskustvo.
Dejan Šeković, instruktor spasilačkih pasa iz Srbije, objašnjava:
“Ikona je pronašao malu Dunju, tražili smo i Danku, nažalost, bezuspješno. Ima dosta spasavanja, sa dementnim licima, planinarima, suicidnim osobama, svim osobama koje se izgube u nekim opštim planinskim uslovima. Svaka nova promjena terena, ruševine, ekipe mnogo znači za školovanje i usavršavanje pasa.”
Iza cijelog projekta stoji entuzijazam i volja običnih ljudi – bez podrške institucija. Kompletan projekat finansira Udruženje Pomozi.ba, uz podršku Vatrogasnog društva Vogošća, kompanija i donatora. Niko u timu ne prima platu, niti je traži – potrebna su im samo sredstva za opremu i obuku.
Pomozi.ba u humanoj misiji: Gradi se centar za spasilačke pse u BiH
Posted by Vijesti.ba on Sunday, May 11, 2025
Zahvaljujući njima, građani BiH i regiona mogu biti sigurniji u kriznim situacijama.
(Vijesti.ba)