Protiv čega su Čović i Dodik: Nametanja ili fer izbora!?

3 minuta čitanja

Izmjene podrazumijevaju elektronsko prebrojavanje glasova, identifikaciju birača putem otiska prsta, poboljšani nadzor procesa glasanja. Ukratko – fer i poštene izbore bez malverzacija. 

Zato je ova Schmidtova najava u najvećem dijelu javnosti pozdravljena s odobravanjem. 

No javili su se glasovi protiv. Radi se o čelnicima vladajućih stranaka, liderima HDZ-a i SNSD-a – Miloradu Dodiku i Draganu Čoviću. 

‘Legitimni’ Čović

Čović se navodno zalaže za apsolutnu transparentnost i integritet izbornog procesa, ali kaže da se mora ući u srž problema.

– Izmjene Izbornog zakona bez izmjene načina biranja članova Predsjedništva BiH za nas su apsolutno neprihvatljive. Treba nam cjelina, ne možemo svako malo nešto mijenjati i dopunjavati. To je, prije svega, način izbora članova Predsjedništva BiH – poručio je Čović.

Dodao je kako se protivi bilo kakvim intervencijama i nametanjima zakona od visokog predstavnika, istaknuvši kako vladajući moraju preuzeti odgovornost u svoje ruke.

– Zašto bi netko drugi u naše ime donosio bilo kakve zakone i zakonska rješenja? To je naš posao. Kada govorimo o integritetu izbornog procesa, zar ima veće ugroze integriteta izbornog procesa od lažnog predstavljanja u institucijama BiH. Netko kaže da je hrvatski član Predsjedništva, ide po svijetu, a nije dobio ni jedan posto glasova Hrvata. Kakav je to integritet izbornog procesa? – kazao je Čović.

No Schmidt je, očekujući ovakvu reakciju Čovića, još jučer posebno naglasio da ono što traži od Parlamenta nije ni na koji način povezano sa drugim pitanjima Izbornog zakona BiH, kao što je biranje Predsjedništva BiH.

I Dodik ima razloge

Milorad Dodik kaže da je “neprihvatljivo da živite u zemlji gdje vam neko nameće izborna pravila”.

– Ako to Schmidt uradi mi ćemo donijeti naš izborni zakon, formirati našu izbornu komisiju, ugraditi sve elemente koje traži opozicija i provesti općinske izbore. Gdje to ima na svijetu što on radi? Kako je moguće odlukom mijenjati Izborni zakon. Učinit ću sve što mogu da ne živim u BiH, ali neću iz nje otići. Evo mu javno poručujem da neće donijeti taj zakon – poručio je Dodik.

Sada je na potezu visoki predstavnik. Iz Udruženja građana ReStart, koji su danas protestvovali pred OHR-om, poručili su Schmidtu da je na “dobrom putu” i da “ne skreće više ka Zagrebu, jer svi putevi vode u glavni grad BiH, a to je Sarajevo!”

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak