Ruski sud osudio novinarku Aisu Kurmaševu na 6,5 godina zatvora

5 minuta čitanja

Ruski sud je osudio Alsu Kurmaševu, rusko-američku novinarku Radio Free Europe/Radio Liberty koji finansira američka vlada, za širenje lažnih informacija o ruskoj vojsci, i osudio je na šest i pol godina zatvora nakon tajnog suđenja, sudskih spisa i službenika saopćio je sud u ponedjeljak.

Presuda u gradu Kazanju izrečena je u petak, istoga dana kada je sud u ruskom gradu Jekaterinburgu osudio novinara Wall Street Journala Evana Gershkovicha za špijunažu i osudio ga na 16 godina zatvora, u slučaju koji su SAD nazvale politički motiviranim.

Kurmaševa, 47-godišnja urednica tatarsko-baškirskog servisa RFE/RL, osuđena je zbog “širenja lažnih informacija” o vojsci, navodi se na web stranici Vrhovnog suda Tatarstana. Glasnogovornica suda Natalija Loseva potvrdila je telefonom Associated Pressu da je Kurmaševa osuđena na šest i po godina zatvora, u slučaju koji je klasificiran kao tajni, bez dostupnih pojedinosti o prirodi optužbi protiv nje.

Upitan u ponedjeljak o presudi, predsjednik i izvršni direktor RFE/RL, Stephen Capus, osudio je suđenje i presudu Kurmaševoj kao “izrugivanje pravdi”.

– Jedini ispravan ishod je da Alsu odmah oslobode iz zatvora njeni ruski tamničari – navodi on u saopćenju.

– Prošlo je puno vremena da se ta američka državljanka, naša draga kolegica, ponovno ujedini sa svojom porodicom koju voli – navodi Capus u pisanoj izjavi za AP.

Kurmaševa, koja ima američko i rusko državljanstvo i živi u Pragu sa suprugom i dvije kćeri, privedena je u oktobru 2023. i optužena da se nije registrirala kao strani agent dok je prikupljala podatke o ruskoj vojsci.

Kasnije je također optužena za širenje “lažnih informacija” o ruskoj vojsci prema zakonu koji je efektivno kriminalizirao svako javno izražavanje o ratu u Ukrajini koje odstupa od linije Kremlja.

Kurmaševa je prvobitno zaustavljena u junu 2023. na međunarodnom aderodromu Kazanj nakon što je prethodnog mjeseca putovala u Rusiju kako bi posjetila svoju bolesnu staru majku. Službenici su joj oduzeli američki i ruski pasoš, i novčano je kaznili jer nije registrirala svoj američki pasoš. Čekala je da joj vrate pasoš kada je u oktobru te godine uhapšena pod novim optužbama. RSE je više puta pozivao na njeno oslobađanje.

Ruske su vlasti 2017. saopćile RFE/RL-u da se registrira kao strani agent, ali je osporio korištenje zakona o stranim agentima od strane Moskve na Evropskom sudu za ljudska prava. Rusija je ovu organizaciju kaznila s mililionima dolara.

U februaru je RFE/RL zabranjen u Rusiji kao nepoželjna organizacija.

Brza i tajnovita suđenja Kurmaševoj i Gershkovichu u ruskom visoko ispolitiziranom pravnom sistemu probudila su nade u moguću razmjenu zatvorenika između Moskve i Washingtona. Rusija je ranije signalizirala moguću razmjenu koja uključuje Gershkovicha, ali je navela da presuda u njegovom slučaju mora biti prva.

Hapšenja Amerikanaca sve su češća u Rusiji, a poznato je da je tamo zatočeno devet američkih državljana jer su napetosti između dvije zemlje eskalirale zbog borbi u Ukrajini.

Gershkovich (32), uhapšen je 29. marrta 2023. dok je bio na izvještavanju u gradu Jekaterinburgu na Uralskim planinama. Vlasti su tvrdile, ne nudeći nikakve dokaze, da je prikupljao tajne informacije za SAD.

Iza rešetaka je od hapšenja, što je vrijeme koje će mu se uračunati u kaznu. Većina toga bila je u zloglasnom moskovskom zatvoru Lefortovo – iz carskog doba koji se koristio tokom čistki Josifa Staljina, kada su se u njegovom podrumu vršila pogubljenja. Prebačen je u Jekaterinburg na suđenje.

Gershkovich je prvi američki novinar uhapšen pod optužbom za špijunažu od Nicholasa Daniloffa 1986., na vrhuncu hladnog rata. Strani novinari u Rusiji bili su šokirani hapšenjem Gershkovicha, iako je Rusija donijela sve represivnije zakone o slobodi govora nakon što je poslala vojnike u Ukrajinu.

Američki predsjednik Joe Biden rekao je nakon presude da je Gershkovich “bio na meti ruske vlade jer je novinar i Amerikanac”, prenosi AP.

(Vijesti.ba/FENA)

x
Podijeli ovaj članak