Scholz želi vidjeti snažnu i suverenu Evropu

1 Min Read

Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je u ponedjeljak da želi vidjeti snažnu  i suverenu Evropu, uoči na brzinu dogovorenih razgovora u Parizu nakon signala da Sjedinjene Države više ne traže stav Evrope o okončanju sukoba u Ukrajini.

Scholz će se pridružiti čelnicima Francuske, Britanije, Danske, Poljske, Italije, Španije i Nizozemske, kao i najvišim zvaničnicima iz NATO-a i Evropske unije na sastanku u Parizu o promjenama u pristupu Ukrajini i rizicima za evropsku sigurnost.

– Moramo se pobrinuti da Evropa prevlada izazove budućnosti na snažan i suveren način uspravnih leđa – izjavio je Scholz novinarima na marginama predizborne kampanje u Kasselu, uoči odlaska u glavni grad Francuske.

– Siguran sam da ćemo moći razviti jasan stav – kazao je Scholz.

Portparol njemačke vlade izjavio je novinarima da se od sastanka ne očekuju konkretni rezultati.

- OGLAS -

Odgovarajući na pitanju mogu li se njemačke trupe rasporediti za eventualnu buduću mirovnu misiju u Ukrajini, Scholz je naglasio značaj snažne ukrajinske vojske.

– To će biti veliki zadatak za Evropu, za SAD i međunarodne partnere u savezu – kazao je njemački čelnik, dodajući da će se buduća pitanja o sigurnosnoj arhitekturi rješavati u dogledno vrijeme.

(Vijesti.ba / FENA)

Share This Article