Zapovjednik pobunjenika Hassan Abdul Ghany objavio je na društvenim mrežama da su oni počeli prodirati u Hamu. Državni mediji ranije su javili da su provladine snage odvratile napad.
Pobunjenici pokušaju ući u Hamu od utorka, a tokom noći je došlo do teških borbi sa sirijskom vojskom i savezničkim milicijama koje podržava Iran, uz podršku ruskog bombardiranja, saopćile su obje strane.
Pobunjenici su prošle sedmice zauzeli glavni sjeverni grad Alepo i otada su krenuli prema jugu iz svoje enklave na sjeverozapadu Sirije, stižući do strateškog brda sjeverno od Hame u utorak i napredujući prema istočnom i zapadnom rubu grada u srijedu.
People of Hama… prepare yourselves, people of Damascus, people of Daraa and Deir ez-Zor…#Syria pic.twitter.com/lDxP91LbIr
— MOHAMMAD AL_ARSHASHAN (@MOHAMMAD_ALARSH) December 5, 2024
Hama je ostala u rukama vladinih snaga tokom građanskog rata, koji je izbio 2011. kao pobuna protiv predsjednika Bashara al-Assada. Njen pad u ruke ponovo osnaženih pobunjenika izazvao bi šok u Damasku i među njegovim ruskim i iranskim saveznicima.
Grad se nalazi na više od trećine puta od Alepa do Damaska, i njegovo osvajanje otvorilo bi put pobunjeničkom napredovanju prema Homsu, glavnom centralnom gradu koji funkcionira kao raskrnica puteva koji povezuju najnaseljenije sirijske regije.
Hama je također ključna za kontrolu dva velika grada sa značajnim manjinskim vjerskim zajednicama, Muhrada, koji je dom brojnim kršćanima, i Salamiya, gdje ima mnogo ismailskih muslimana.
Najjača pobunjenička frakcija je militantni pokret Hayat Tahrir al-Sham (HTS), bivši ogranak Al Qaide u Siriji. Njegov vođa Abu Mohammed al-Golani obećao je zaštititi sirijske vjerske manjine, ali mnogi se mnogi još plaše pobunjenika.
Golani je u srijedu obišao znamenitu citadelu u Aleppu, u simboličnom trenutku za pobunjenike koji su protjerani iz grada 2016. nakon višemjesečne opsade i intenzivnih borbi, što je njihov najteži poraz u ratu.
Aleppo je prije rata bio najveći grad Sirije.
HTS i druge pobunjeničke grupe pokušavaju učvrstiti svoju vlast u Alepu, stavljajući ga pod upravu takozvane Vlade spasa koju su uspostavili u svojoj sjeverozapadnoj enklavi.
Stanovnici Alepa kažu da je zavladala nestašica hljeba i goriva, te da su telekomunikacijske usluge također prekinute.
Rusija i Iran bili su presudni za Assadov uspjeh u povratku pod njegovu vlast većeg dijela sirijske teritorije i svih velikih gradova od 2015. do 2020., te su se obavezali da će mu ponovo pomoći.
Moskva je, međutim, usmjerena na rat u Ukrajini, dok je najvažniji iranski regionalni saveznik Hezbollah, koji je godinama igrao ključnu ulogu podržavajući Assada u Siriji, pretrpio teške gubitke od Izraela u Libanu u posljednja dva mjeseca.
Ruski zračni udari na područja sjeverne Sirije pod kontrolom pobunjenika naglo su se pojačali prošle sedmice. Iračke milicije koje podržava Iran ojačale su prve linije nakon što su u ponedjeljak dovele borce preko granice, saopćili su irački i sirijski izvori, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)