U Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) na pres-konferenciji je predstavljena službena posjeta KCUS-u istaknutih stručnjaka iz oblasti pedijatrijske kardiohirurgije i medicinske primjene 3D tehnologije iz Švedske, saopćeno je.
U okviru ove posjete, urađene su tri pedijatrijske kardiohirurške operacije i održana stručna predavanja, kao i obuka iz oblasti pedijatrijske kardiohirurgije i primjene 3D printanja u medicini.
Novinarima su se obratili gosti iz Švedske – dr. Edin Omerbašić, pedijatrijski kardiohirurg i Muris Imširović, stručnjak za 3D printanje u medicini, v.d. direktor Discipline za nauku i nastavu KCUS-a, prim. dr Sanko Pandur te Nina Mišković, sekretar Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Pandur je istakao da KCUS aktivno nastoji da se poveže sa svjetskim zdravstvenim centrima te da u ovom nastojanju ima veliku podršku i pomoć ljekara bosanskohercegovačkog porijekla, koji su karijere izgradili u nekim od inostranih centara.
– Ljekari bh. porijekla u inostranstvu izrazili su spremnost za dolazak i pružanje podrške svojoj domovini u pogledu jačanja zdravstvenog sistema. Njihovu spremnost prepoznalo je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH koje je pokrenulo izvrsnu akciju uspostavljanja kontakata i izgradnje mostova sa našim stručnjacima izvan Bosne i Hercegovine. Zahavljujući ovim aktivnostima, danas su sa nama dr. Edin Omerbašić, pedijatrijski kardiohirurg i gospodin Muris Imširović, stručnjak za 3D printing. Ova posjeta rezultirala je brojnim edukacijama tokom protekla dva dana, a dr. Omerbašić je sa kardiohirurzima KCUS-a uradio tri pedijatrijske operacije – riječi su prim.dr. Pandura.
Nina Mišković ističe da je dolazak Omerbašića i Imširovića na KCUS podržan od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine u okviru programa „Prenos znanja stručnjaka iz iseljeništva/dijaspore u javne ustanove i institucije u BiH“ na osnovu prijave Kliničkog centra i Discipline za nauku, nastavu i razvoj KCUS-a. Također, naglašeno je da će ovakvi programi biti nastavljeni.
– Veoma smo ponosni na ovaj program koji realiziramo posljednje tri godine, a u okviru kojeg smo tokom 2023. i 2024. godine imali 18 prenosa znanja te u ovoj planiramo još 15. Na godišnjem nivou za ovu aktivnost izdvajamo oko 60.000 KM, a s obzirom na interesovanje naših stručnjaka izvan BiH i zdravstvenih institucija u BiH, nastojimo putem donatora osigurati više novca za ovakve programe, kako bi naši stručnjaci u većem broju imali priliku podijeliti iskustva u različitim oblastima rada u BiH – izjavila je Mišković.
Dr. Edin Omerbašić izrazio je radost zbog posjete Sarajevu gdje je rođen, obrazovao se i načinio prve korake u karijeri.
– U KCUS-u sam započeo svoj hirurški put i stekao prvo obrazovanje, temelj koji me oblikovao kao stručnjaka i kao čovjeka. Vjerujem da velike stvari počinju inicijativom pojedinaca, ali da ih, kako bi zaživjele, moraju preuzeti institucije, organizacije sa znanjem, odgovornošću i vizijom. Mogu obećati da ću učiniti sve u mojoj moći da ova saradnja ponovo zaživi i da razmjena znanja i iskustava iz BiH i svjetskih stručnjaka postane obostrana, kontinuirana i održiva. Ne zbog nas već zbog djece jer njihovo srce zaslužuje najbolje – kazao je dr. Omerbašić.
Muris Imširović pojasnio je funkcionalnost 3D printanja u medicini te istaknuo benefite primjene ove tehnologije koja je značajan korak u unapređenju medicinske prakse i tretmana pacijenata. Izrazio je zahvalnost prilikom da posjeti KCUS i doprinese razvoju ove zdravstvene ustanove.
(Vijesti.ba/FENA)