Traži se smjena Nešića, istražuje se i kako je prošao provjere

5 minuta čitanja

Član Komisije i poslanik NES-a BiH Jasmin Emrić, predložio je na današnjoj sjednici ovog tijela, da se od Borjane Krišto, predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, zatraži da pokrene Nešićevu smjenu, jer je nedopustivo da je čovjek koji je uhapšen za korupciju istovremeno i ministar sigurnosti.

Podsjetimo, ministar Nešić trenutno se nalazi u pritvoru u Vojkovićima, a uhapšen je u sklopu akcije “Tunel 2”. Nešić, Mladen Lučić i Milan Dakić se terete da su počinili krivična djela vezana za korupciju, a dok je Nešić bio na čelu Puteva RS-a.

Također, komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) je od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) zatražila dostavljanje informacije o tome kako je i na koji način 2023. godine data saglasnost za imenovanje Nenada Nešića za ministra sigurnosti BiH, s obzirom na činjenicu da se, kako je saopćeno iz Tužilaštva BiH, istrage vode od 2019. godine.

Komisija je na sjednici razmatrala i Zaključak kojim ju je Predstavnički dom PSBiH zadužio da prati postupak nabavke prostora za smještaj Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci i da redovno izvještava PSBiH o provedenim aktivnostima.

S tim u vezi, Komisija je danas usvojila zaključak kojim je od Vijeća ministara BiH, Ministarstva finansija i trezora BiH, Uprave za indirektno oporezivanje BiH i Ureda za reviziju institucija BiH zatražila da Komisiji dostavi informaciju o svim radnjama, odlukama i aktivnostima koje su provedene ili po kojima se postupalo u vezi s planiranjem, odobravanjem i realizacijom višegodišnjeg projekta nabavke i izgradnje objekta za Regionalni centar Banja Luka i Glavnu kancelariju Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine u Banjoj Luci.

Rok za dostavljanje ove informacije za Ured za reviziju institucija BiH je 10 dana, a za Vijeće ministara BiH, Ministarstvo finansija i trezora BiH i Upravu za indirektno oporezivanje BiH 15 dana od dana usvajanja ovog zaključka.

Komisija je također odlučila da se, nakon pribavljanja ove informacije, predstavnici svih navedenih institucija u roku ne dužem od 45 dana pozovu na javno saslušanje.

Komisija je usvojila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o metrologiji, s čijim će sadržajem biti upoznate relevantne institucije i predstavnici medijske zajednice.

Zaključeno je da će na narednoj sjednici Komisije biti usvojen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o metrologiji, koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru.

Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je, također, odlučila da obavi javno saslušanje ministra komunikacija i transporta BiH Edina Forte u vezi s pitanjem projekta izgradnje Južne interkonekcije.

Također je odlučeno da se predsjedavajuća Komisije za vanjske poslove Predstavničkog doma PSBiH obavijesti o tome da članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH žele da učestvuju u predstojećem javnom saslušanju predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića u vezi s otkazivanjem Samita lidera Zapadnog Balkana, koji je trebalo da se održi u Neumu 5. decembra 2024. godine.

Komisija je primila k znanju zahtjev za dostavljanje i praćenje predmeta Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH T13 0 KTA 0053399 20 i T13 0 KT 0056418, te predmeta 71 P 323759 23 P2, te je odlučila da u vezi s ovim zahtjevom zatraži mišljenje VSTS-a BiH.

Primljena je k znanju i molba za uključenje u krivični postupak, akt broj: 01/8-50-17-2566/24 od 18. 12. 2024. godine.

K znanju je primljen i dopis u vezi sa korupcijom u izbornom procesu u BiH i entitetima, akt broj: 01/8-50-17-2280/24 od 15. 11. 2024. godine. U vezi s ovim dopisom Komisija će zatražiti mišljenje Centralne izborne komisije BiH, saopćeno je iz PSBiH.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak