Trump večeras saziva krizni sastanak o ratu Izraela i Irana

3 Min Read

Sastanak će se održati u prostoriji za krizne situacije (Situation Room), a tema će biti mogući američki odgovor na sve dublju regionalnu eskalaciju.

Prema više izvora, sastanak bi mogao označiti zaokret u dosadašnjoj američkoj strategiji suzdržanosti. Iako je Trump nedavno izjavio da će odluku o mogućem vojnom odgovoru donijeti u roku od dvije sedmice, večerašnje okupljanje sigurnosnog vrha sugerira da bi odluka mogla stići ranije.

Na sastanku se očekuje prisustvo ključnih članova predsjednikovog sigurnosnog tima: ministra obrane Petea Hegsetha, potpredsjednika JD-a Vancea, državnog sekretara Marca Rubija, direktora CIA-e Johna Ratcliffea, direktorice Nacionalne obavještajne službe (DNI) Tulsi Gabbard, načelnika Združenog stožera generala Cainea te posebnog izaslanika za Iran Jasona Witkoffa. Riječ je o najbližim savjetnicima koji su od početka sukoba uključeni u svakodnevne konzultacije.

Prošle sedmice Trump je naredio premještanje borbene skupine nosača aviona USS Nimitz iz Pacifika prema Bliskom istoku. U posljednjih 72 sata primijećeno je i preusmjeravanje bombardera B-2 u bazu Guam. Iako Pentagon to opisuje kao “rutinsko pregrupiranje”, u sigurnosnim krugovima jasno je da je riječ o pokazivanju snage kako Iranu, tako i Kini.

Vojna eskalacija na Bliskom istoku dolazi u trenutku kad SAD pokušava održati ravnotežu i u indo-pacifičkoj regiji, posebno zbog prijetnji Pekinga prema Tajvanu. Pokreti strateških bombardera prema zapadu signaliziraju da Washington želi izbjeći percepciju slabosti ili unutrašnje nejedinstvenosti.

- OGLAS -

Analitičari upozoravaju da Kina pažljivo prati reakcije SAD-a na iransku eskalaciju jer to može poslužiti kao indikator američke odlučnosti u obrani Tajvana.

Trumpova administracija balansira između podrške Izraelu i pokušaja da izbjegne direktno američko upletanje u novi veliki rat na Bliskom istoku. Pokušaji diplomatske deeskalacije dosad nisu dali rezultate uključujući pokušaj Turske da, u saradnji s Washingtonom, uspostavi tajni kanal komunikacije s Teheranom. Prema dostupnim informacijama, vrhovni vođa Ali Hamenei nije pristao na direktne kontakte.

Zbog toga se sastanak u Situation Roomu smatra ključnim ne samo za američku strategiju prema ratu Izraela i Irana, već i kao jasan signal svijetu da Washington zadržava kontrolu nad krizom. Odluke donesene večeras mogle bi imati dalekosežne posljedice po globalnu sigurnost.

(Vijesti.ba)

Share This Article