U Olimpijskom muzeju izložba ‘Juan Antonio Samaranch’

2 minuta čitanja

Izložba je napravljena od fotografija koje je Olimpijskom muzeju poklonio Ensad Adilović, fotograf iz Sarajeva. Fotografije se odnose na posljednju Samaranchovu posjetu Sarajevu koja se desila 2005. godine, saopćeno je iz direkcije JU „Gradski Muzeji“ Sarajevo.

Juan Antonio Samaranch rođen je 17. jula 1920. godine u Barceloni. Ekonomista po obrazovanju, bio je šef mnogih španskih sportskih delegacija prije nego što ga je diktator Franco 1966. godine imenovao državnim sekretarom za sport. Iste je godine postao predsjednik španskog Olimpijskog komiteta i član MOK-a, čiji je potpredsjednik bio od 1974. do 1978. godine.

Juan Antonio Samaranch je, izuzme li se ‘otac’ modernog olimpizma Pjer de Kubertena, najduže bio predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta. Najveći broj sportskih radnika smatra kako je, uz pomenutog, i najznačajnija ličnost koju je savremeni sport imao.

Juana Antonia Samarancha svijet će pamtiti kao vizionara zaslužnog što je Olimpijski pokret uopšte preživio hladnoratovske turbulencije, što se, poslije ozbiljnih ekonomskih problema, prijetnji bankrotom, čak preobrazio u jednu od najmoćnijih planetarnih institucija, što je dovodeći profesionalce u olimpijsku porodicu ukinuo neprirodnu podjelu na amatere i one koji to nisu.

Počasnog predsjednika MOK-a i svog počasnog sugrađanima, sa naglašenom sjetom, pominju Sarajlije.

Bio je predsjednik MOK-a kad je u Sarajevu održavana Zimska olimpijada i pokazao se istinskim prijateljem Bosne i Hercegovine.

U opsjednuto Sarajevo stigao je u ljeto 1994. godine i nakon što je obišao ruševine nekadašnjih olimpijskih borilišta, obećao je njihovu ponovnu izgradnju, posebno obnovu olimpijske dvorane Zetra. Ono što je obećao to je i učinio. U Sarajevo je posljednji put stigao 2005. godine, iako je već bio teško bolestan, u grad čiji je bio počasni građanin. Prilikom posljednje posjete Samaranch je Olimpijskom muzeju poklonio jaknu koju je nosio na ceremoniji otvaranja XIV ZOI 84. Ova jakna je važan eksponat i dio je stalne postavke Olimpijskog muzeja, saopćeno je.

(Vijesti.ba/FENA)

x
Podijeli ovaj članak