U USK za četiri godine podignuto 107 optužnica za korupciju

2 minuta čitanja

U protekle četiri godine, Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) podiglo je 107 optužnica protiv 146 osoba osumnjičenih za različite koruptivne radnje.

Iako je sud donio osuđujuće presude u većini slučajeva, samo mali broj njih odnosi se na visoku korupciju, potvrđeno je iz Tužilaštva USK.

Prema riječima Jasmine Husić, šefice Ureda za borbu protiv korupcije Tužilaštva USK, složenost istraga u koruptivnim predmetima značajno usporava procesuiranje.

– Kod koruptivnih predmeta sama istraga je kompleksnija zbog obimnosti rada i dokazivanja – od saslušanja svjedoka, provođenja posebnih istražnih radnji, finansijskih istraga, radnji pretresanja i izuzimanja dokumentacije, do dugotrajnih i složenih vještačenja, najčešće finansijskih, ali i građevinskih, telefonskih i drugih – ističe Husić.

Posebne poteškoće stvaraju vremenski razmaci između počinjenja djela i prijavljivanja, kao i promjene iskaza svjedoka tokom postupka.

Korupciju najčešće prijavljuju građani, ali značajan broj prijava dolazi i iz medijskih izvještaja te internih izjava zaposlenika koji ukazuju na kriminalne radnje u kolektivima, objašnjava Abdulah Keranović, šef Odsijeka za sprečavanje privrednog kriminala MUP-a USK.

– Korupcija postoji u svim sferama društva. Najosjetljivije tačke su zapošljavanje, tenderi, javne nabavke i trgovina utjecajem. To su segmenti na koje posebno obraćamo pažnju – naglašava Keranović. Međutim, dodaje da mnogi građani iz straha ili nepovjerenja u pravosudni sistem odlučuju zatvoriti oči pred korupcijom.

Javni zvaničnici, političari i grupe koje stoje iza njih često pokušavaju diskreditirati rad tužilaca zaduženih za slučajeve visoke korupcije, istaknuo je.

– U interesu nosilaca javnih funkcija i grupa koje ih podržavaju je da medijski i na druge načine neopravdano kritikuju rad Tužilaštva USK, kako bi skrenuli pažnju javnosti sa svojih radnji, istovremeno prikazujući sebe kao žrtve sistema – pojašnjava Husić.

I pored ovakvih izazova, iz Tužilaštva USK poručuju da će nastaviti raditi na otkrivanju i procesuiranju koruptivnih djela, bez obzira na pritiske.

Korupcija ostaje duboko ukorijenjen problem u svim segmentima društva, a borba protiv nje zahtijeva ne samo odlučnost pravosudnih institucija, već i aktivnije sudjelovanje građana u prijavljivanju nepravilnosti te povjerenje u pravosudni sistem.
 

(Vijesti.ba / FENA)

x
Podijeli ovaj članak