Ured glavnog pregovarača ili kako ne zaustaviti put BiH ka EU

2 Min Read

Predlagač je Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, odnosno formalno njen kabinet.

Ured glavnog pregovarača trebao bi objediniti komunikaciju s evropskim institucijama, nadgledati reforme i pripremati izvještaje za Brisel. Očekuje se sutra ne samo formalno osnivanje Ureda, već i rasprava o ovlaštenjima, budžetu i administrativnoj strukturi, nadaju se iz Krištinog kabineta.

Osnivanjem Ureda, konkretno, pokušava se izbjeći usporavanje, ali i mogući zastoj na evropskom putu zemlje zbog političkih neslaganja koji su uslijedili i prilikom preliminarnih pokušaja imenovanja glavnog pregovarača.

Nesuglasice oko izbora

Prvobitno kao glavni pregovarač Bosne i Hercegovine sa Briselom spominjala se Ana Trišić-Babić, v.d. predsjednica entiteta Republika Srpska, bivša zamjenice ministra vanjskih poslova BiH i savjetnica lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, bivšeg predsjednika RS-a smijenjenog sudskom presudom zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, kao i bliskog partnera predsjednika Rusije Vladimira Putina na Balkanu.

- OGLAS -

Ipak, stranke Trojke (Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine, Naša stranka i Narod i pravda) odmah su odbacile mogućnost da pregovarač bude kadar SNSD-a, ocjenjujući i da osoba bliska proruskom Dodiku ne može predstavljati BiH na evropskom putu.

Rasprava i o nadležnostima

Istovremeno u bosanskom “političkom loncu” vodi se rasprava i o nadležnosti za imenovanje pregovarača.

Iz Demokratske fronte, Željka Komšića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, smatraju da je u nadležnosti upravo “kolektivnog šefa države”. No, u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine mišljenja su da imaju pravo donijeti odluku.

Ustavni stručnjaci proteklih dana ukazivali su na pravnu prazninu koja omogućava “različita tumačenja”.

Iz Brisela poručuju da bez obzira na političke nesuglasice imenovanje pregovarača predstavlja ključni test političke volje Bosne i Hercegovine da nastavi reformski put prema članstvu u EU.

Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazana je za sutra sa početkom u 11 sati.

Bakir Tiro
(Vijesti.ba)

Share This Article