Vođa sirijskih pobunjenika: Assadov režim je mrtav, vrijeme je za promjene

4 minuta čitanja

U ekskluzivnom intervjuu za CNN, Jolani nije ostavio nikakvu sumnju da su ambicije Hayat Tahrir Al-Shama (HTS) – grupe koja je nastala iz bivše afilijacije s al-Qaidom – ništa manje od okončanja Assadovog režima. U svom prvom medijskom intervjuu nakon mnogo godina, održanom na nepoznatoj lokaciji u Siriji, govorio je o planovima za stvaranje vlade zasnovane na institucijama i „vijeću koje bira narod“.

„Kada govorimo o ciljevima, cilj revolucije ostaje svrgavanje ovog režima. Naše je pravo koristiti sva raspoloživa sredstva da bismo to postigli“, rekao je Jolani za CNN.

„Sjemena poraza režima oduvijek su bila unutar njega… Iranci su pokušali oživjeti režim, kupujući mu vrijeme, a kasnije su to pokušali i Rusi. Ali istina ostaje: ovaj režim je mrtav.“

Proboj pobunjenika iz njihovog područja na sjeverozapadu zemlje prije više od sedmicu dana bio je izuzetno brz. Nakon što su preuzeli kontrolu nad drugim najvećim gradom u zemlji, Alepom, pobunjenici su osvojili i strateški važan grad Hamu. Ovo iznenadno napredovanje zadalo je veliki udarac Assadu i njegovim saveznicima u Iranu i Rusiji, istovremeno ponovo rasplamsavši građanski rat koji je godinama bio relativno uspavan.

Opozicione snage u Siriji decentralizirane su i sačinjene od različitih ideologija, ali ih ujedinjuje zajednički cilj – svrgavanje Assadovog režima. Ipak, korijeni HTS-a u ekstremističkim islamističkim pokretima bacaju sjenu na njihove ambicije.

Iako se Jolani trudi distancirati svoju novu grupu od al-Qaide, Sjedinjene Američke Države su 2018. godine HTS proglasile stranom terorističkom organizacijom i raspisale nagradu od 10 miliona dolara za Jolaniija.

Nekadašnji vođa iz sjene, Jolani sada djeluje samouvjereno i nastoji projicirati modernost. Susret sa CNN-om održan je usred bijela dana uz minimalno obezbjeđenje. Dok je CNN razgovarao s njim, stigle su vijesti da su snage pod njegovom komandom osvojile Hamu.

Jolani je opisao kako se s godinama mijenjao. „Osoba u dvadesetima ima drugačiju ličnost nego u tridesetima ili četrdesetima, a svakako u pedesetima. To je ljudska priroda.“

On je kao mladić bio borac al-Qaide u Iraku, a tokom građanskog rata u Siriji predvodio je ogranak te terorističke grupe pod nazivom Jabhat Al-Nusra. Kasnije je prekinuo veze s al-Qaidom, a njegova organizacija se transformisala u Hayat Tahrir Al-Sham 2017. godine.

U intervjuu za CNN, Jolani je prvi put javno koristio svoje pravo ime – Ahmed al-Sharaa – umjesto ratnog nadimka pod kojim je poznat.

Jolani tvrdi da civili ne trebaju strahovati od upravljanja područjima pod kontrolom pobunjenika. „Ljudi koji se boje islamske vlasti ili su vidjeli njene pogrešne primjene, ili je ne razumiju ispravno,“ rekao je.

Ako opozicione snage uspiju svrgnuti Assadov režim, planira se prelazak na „sistem upravljanja baziran na institucijama.“

HTS je pokušao uvjeriti manjine u Siriji da će biti sigurne pod njihovom vlašću. „Niko nema pravo izbrisati neku grupu. Te zajednice su koegzistirale u ovoj regiji stotinama godina,“ rekao je.

Ipak, organizacije za ljudska prava i lokalni aktivisti optužuju HTS za kršenja ljudskih prava, uključujući represiju i mučenje političkih disidenata. Jolani je odgovorio da „takvi incidenti nisu izvršeni po našim naređenjima“ i da su odgovorni za zlostavljanja kažnjeni.

Jolani je izrazio želju da strane snage napuste Siriju nakon pada Assadovog režima. „Smatram da će se taj problem riješiti kada režim padne i da više neće biti potrebe za prisustvom stranih snaga,“ izjavio je.

„Sirija zaslužuje sistem upravljanja koji je institucionalan, a ne onaj gdje jedan vladar donosi proizvoljne odluke,“ zaključio je.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak