Washington i London razmatraju priznavanje države Palestine

3 minuta čitanja

Sunak je objasnio da se Islamski pokret otpora Hamas prvo mora ukloniti iz Gaze, a da palestinska vlada mora biti uspostavljena u Gazi i na Zapadnoj obali.

Također, potrebno je izraditi konkretan plan za reformu i podršku Palestinskoj vlasti, te razviti plan za obnovu Gaze, pored postizanja dvodržavnog rješenja.

Britanski premijer je potvrdio podršku svoje zemlje Izraelu i potrebu da se ukloni, kako je to opisao, “teroristička prijetnja” toj državi, kao i da se garantira njena trajna sigurnost.

Što se tiče rata u Gazi, Sunak je izrazio duboku zabrinutost Britanije zbog humanitarne situacije u Gazi, rekavši da njegova zemlja radi na tome da se dopreme veće količine pomoći.

U tom kontekstu, američki portal Axios citirao je američkog zvaničnika koji je rekao da je razmatranje opcija u vezi s priznavanjem palestinske države jedno od pitanja koje je američki državni sekretar Anthony Blinken zatražio od State Departmenta da uzme u obzir.

Američki portal dodaje da je Blinken zatražio da se razmotri i pitanje forme demilitarizirane palestinske države na osnovu drugih modela iz cijelog svijeta.

Američki zvaničnik je rekao kako je svrha ovih razmatranja sagledati opcije za implementaciju dvodržavnog rješenja na način koji “garantira sigurnost Izraela”.

Naglasio je da je Bijela kuća upoznata sa razmatranjima koja su u toku, te da Blinken nije potpisao nikakvu novu politiku i da je State Department u procesu izrade velike liste opcija.

Axios je također citirao glasnogovornika Vijeća za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući koji je rekao da je dugogodišnja politika Sjedinjenih Američkih Država da svako priznanje palestinske države mora doći kroz direktne pregovore između dvije strane, a ne kroz jednostrano priznanje u Ujedinjenim narodima, te da se ova politika nije promijenila.

Američki portal je objavio, pozivajući se na visokog američkog zvaničnika, da zvaničnici u administraciji predsjednika Joea Bidena smatraju da bi priznanje palestinske države trebalo biti prvi, a ne posljednji korak u pregovorima za rješavanje izraelsko-palestinskog sukoba. Napori da se pronađe diplomatski izlaz iz rata u Gazi otvorili su vrata za ponovna promišljanja mnogih starih američkih paradigmi i politika.

Operacija Poptop Al-Aksa, koju je palestinski otpor pokrenuo 7. oktobra, te napad bez presedana koji je izveden na Izrael oživjeli su razgovore o potrebi pronalaženja trajnog rješenja za sukob i ponovo stavile u prvi plan termin rješenje s dvije države nakon godina zanemarivanja.

Također, izraelski masakri počinjeni tokom rata u Pojasu Gaze, u kojima je do danas poginulo oko 27.000 osoba, a blizu 67.000 ih je ranjeno, primorali su velike sile da počnu češće govoriti o dvodržavnom rješenju, ali pod uslovima koje su one postavile.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak