WhatsApp pobijedio u tužbi protiv izraelske firme, krivi za neovlašteno špijuniranje

3 minuta čitanja

Okružni sudac Phyllis Hamilton u Oaklandu, Kalifornija, odobrio je prijedlog WhatsApp-a i utvrdio da je NSO odgovorna za hakiranje i kršenje ugovora. Slučaj će sada ići na suđenje samo u vezi s pitanjem odštete, rekla je Hamilton. NSO Group nije odmah odgovorila na e-mail zahtjev za komentar.

Will Cathcart, šef WhatsApp-a, izjavio je da je presuda pobjeda za privatnost. “Proveli smo pet godina predstavljajući naš slučaj jer čvrsto vjerujemo da tvrtke za špijuniranje ne mogu skrivati iza imuniteta ili izbjeći odgovornost za svoje protuzakonite radnje”, rekao je Cathcart u objavi na društvenim mrežama. “Tvrtke za nadzor trebale bi biti svjesne da nezakonito špijuniranje neće biti tolerirano.”

Portparol WhatsApp-a rekao je da su zahvalni na odluci. “Ponosni smo što smo se suprotstavili NSO-u i zahvalni mnogim organizacijama koje su podržale ovaj slučaj. WhatsApp nikada neće prestati raditi na zaštiti privatnih komunikacija ljudi”, rekao je.

Stručnjaci za cybersigurnost pozdravili su presudu. John Scott-Railton, viši istraživač u kanadskom internetskom nadzorniku Citizen Lab – koji je prvi razotkrio NSO-ov špijunski softver Pegasus 2016. godine – nazvao je presudu presudnom sa “ogromnim posljedicama za industriju špijunskog softvera”. “Cijela industrija se skrivala iza tvrdnje da nije njihova odgovornost što njihovi klijenti rade s njihovim alatom za hakiranje”, rekao je u instant poruci. “Današnja presuda jasno pokazuje da je NSO Group odgovorna za kršenje brojnih zakona.”

WhatsApp je 2019. godine tužio NSO tražeći zabranu i odštetu, optužujući je za pristup WhatsApp serverima bez dozvole šest mjeseci ranije kako bi instalirala Pegasus softver na mobilne uređaje žrtava. Tužba je tvrdila da je intruzija omogućila praćenje 1.400 osoba, uključujući novinare, aktiviste za ljudska prava i disidente.

NSO je tvrdila da Pegasus pomaže tijelima kaznenog progona i obavještajnim agencijama u borbi protiv kriminala i zaštiti nacionalne sigurnosti te da je njena tehnologija namijenjena pomaganju u hvatanju terorista, pedofila i teških kriminalaca.

NSO je apelirala na odbijanje suca iz 2020. godine koji joj nije dodijelio “imunitet temeljen na ponašanju”, pravnu doktrinu koja štiti strane dužnosnike koji djeluju u svojoj službenoj funkciji. Potvrđujući ovu presudu 2021. godine, Apelacijski sud SAD-a u San Franciscu nazvao je to “laku odluku” jer je samo licenciranje Pegasusa od strane NSO-a i pružanje tehničke podrške nije štitilo od odgovornosti prema saveznom zakonu pod nazivom Zakon o imunitetu stranih suvereniteta, koji ima prednost nad običajnim pravom. Američki Vrhovni sud prošle godine odbio je žalbu NSO-a na presudu nižeg suda, dopuštajući da tužba nastavi.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak