Bilateralne veze pokleknule su posljednjih godina, pogođene trgovinskim ratom i mnoštvom drugih pitanja, uključujući porijeklo COVID-19.
Komunikacije između zemalja poboljšale su se od Xijevih razgovora s američkim predsjednikom Joeom Bidenom u San Franciscu u novembru, ali odnosi dvije strane i dalje su napeti oko Tajvana pod demokratskom upravom, a koji Kina smatra svojom teritorijom. Otok u subotu bira novog predsjednika.
– Kina i Sjedinjene Države su najveće zemlje u razvoju i razvijene zemlje u svijetu, a budućnost i sudbina ove planete zahtijevaju da kinesko-američki odnosi budu stabilniji, da budu bolji – poručio je Xi Sarah Lande, koju je prvi put sreo u maju 1985.
Njih dvoje su se upoznali kada je Xi, tada 31-godišnjak, predvodio delegaciju iz kineske sjeverne pokrajine Hebei u njenu “sestrinsku državu” Ajovu kako bi saznala o američkoj proizvodnji hrane. Ponovo su se okupili 2012. godine u njenom rodnom gradu Muscatine, i još jednom u San Franciscu u novembru 2023., kada je Lande prisustvovala večeri priređenoj za Xija.
U prethodnom pismu Lande 2022. godine, poručio je njoj i svojim “starim prijateljima” u Ajovi da “nastave sijati sjeme prijateljstva i daju nove doprinose prijateljstvu između kineskog i američkog naroda”.
Baš kao što su se bilateralni odnosi pogoršali posljednjih godina, i slika Kine u Sjedinjenim Državama se pogoršala.
Početkom 2020. portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova na Twitteru je naveo kako je moguće da je korona virus izašao iz Sjedinjenih Država, i da je možda stigao u Wuhan, gdje je virus prvi put otkriven, preko Svjetskih vojnih igara koje su tu održane.
Prošle godine, u anketi Pew Research Centra, 83 posto ispitanika u Sjedinjenim Državama imalo je nepovoljno mišljenje o Kini. Zamoljeni da navedu državu koja predstavlja najveću prijetnju Sjedinjenim Državama, Amerikanci su Kinu doživjeli i kao prijetnju ekonomskoj i nacionalnoj sigurnosti, navodi američki istraživački centar.
Popravljanje imidža je najbitnije za Kinu, posebno u Sjedinjenim Državama. Washington je uveo dodatne carine na kinesku robu i ograničenja na izvoz određenih tehnologija, poput naprednih čipova, u Kinu, prenosi Reuters.