U časopisu Foreign Policy navodi se da bilo kakva multilateralna kampanja sankcija protiv izraelske okupacije palestinskih teritorija neće biti efikasna, osim ako je podrži moć dolara, koji dominira globalnom trgovinom.
Izvještaji iz zapadnih izvora pod „okupiranim palestinskim teritorijama“ podrazumijevaju one teritorije koje se nalaze unutar granica prije 5. juna 1967. godine, a koje se predlažu kao dio rješenja o dvije države.
U članku odvjetnika Mohsena Farshanija stoji da se međunarodna zajednica, predvođena SAD-om i njegovim saveznicima, suočava sa odlučujućim izborom u vezi s ratom u Gazi dok se Bliski istok približava sveobuhvatnom ratu, pa, ili će se kladiti na mogući mir pod ratobornom izraelskom vladom, ili će nametnuti novu politiku provođenjem historijske pravne presude.
Časopis je objasnio da je Međunarodni sud pravde prije nekoliko sedmica izdao savjetodavno mišljenje u kojem je proglasio da je neprestana izraelska okupacija palestinskih teritorija nezakonita i pozvao da se prekine „što je prije moguće“. Pod time se podrazumijeva prebacivanje „izraelskih građana“ na okupirane teritorije, konfiskacija palestinske zemlje i eksploatacija prirodnih resursa zarad doseljenika.
Da bi ovo mišljenje bilo korak ka prihvatanju odgovornosti, SAD i njegovi saveznici moraju pokazati poštovanje prema sistemu zasnovanom na pravilima u čijem uspostavljanju su nekada pomogli, ali kojih se odriču kad god je u pitanju izraelsko-palestinski sukob, kako kaže autor.
Ovo mišljenje će ostati samo prazna gesta najvišeg sudskog autoriteta u međunarodnom pravu ukoliko Washington ne uvede ekonomske sankcije protiv ilegalne okupacije i naseljavanja, iako je ovo sudsko mišljenje pokazatelj sve većeg globalnog konsenzusa oko toga da Izraelu ne bi trebalo dozvoliti da djeluje bez kažnjavanja na palestinskim teritorijama.
Ispravan pravac
Autor članka je istakao da postoji određeni pomak u ovom pravcu. Izvor na visokoj poziciji u australskoj vladi izjavio je da se mišljenje Međunarodnog suda pravde „ne može ignorirati“. Tada je Australija počela sa uvođenjem sankcija, a njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock priznala je ozbiljnost odluke. Kanada je uvela sankcije organizaciji Amanat, vodećoj organizaciji za naseljavanje na Zapadnoj obali, čija se imovina procjenjuje na oko 160 miliona dolara, posebno ističući Daniellu Weiss, kontroverznu ličnost koja predvodi pokret Nachala, koji se fokusira na osnivanje „ilegalnih“ naselja.
Izrael do sada nije doživio bilo kakve ozbiljne posljedice za svoja kršenja međunarodnog prava, prema mišljenju autora, budući da izraelski lideri, kompanije i organizacije koje učestvuju u okupaciji i širenju ilegalnih naselja i dalje uživaju globalne odnose dok krše međunarodno pravo i standarde ljudskih prava.
Sankcije
Američke sankcije usmjerene na nasilje doseljenika i uzrokovanje nestabilnosti bile su spore, ali do sada djelotvorne. Predsjednik Joe Biden izdao je izvršnu naredbu za rješavanje prijetnji „miru, sigurnosti i stabilnosti na Zapadnoj obali“.
U prvoj rundi sankcija na meti su bile samo četiri osobe, a izraelske banke su odmah prekinule finansijske transakcije s njima, što je izazvalo burne reakcije u Izraelu.
Međutim, izolovane mjere koje tretiraju nasilje, otimanje zemlje i kršenja ljudskih prava kao izuzetke, a ne kao inherentne karakteristike okupacije nisu dovoljne za ispunjenje mišljenja ICJ-a, smatra odvjetnik. Stoga, djelotvoran program sankcija mora biti usmjeren ne samo na direktne počinioce nasilja, već na širu infrastrukturu koja podržava okupaciju.
Farshani je naveo da je DAWN, koja radi na promicanju demokratije i ljudskih prava na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi, podnijela više zahtjeva vladi Sjedinjenih Američkih Država za uvođenje i provedbu sankcija protiv subjekata koji su uključeni u najstrašnije oblike nasilja i nezakonita kršenja prava, poput grupe Tsav 9, poznate po napadima na kamione pomoći koji idu ka Pojasu Gaze.
Osnova sankcija
Kako bi postupio u skladu s mišljenjem Međunarodnog suda pravde i zvaničnim ciljem američke vanjske politike o dvodržavnom rješenju, autor je pozvao Bidenovu administraciju da otvoreno prizna da je nezakonitost izraelske okupacije osnovni uzrok nasilja i nestabilnosti na Zapadnoj obali. Tako bi program sankcija mogao na kraju obuhvatiti ključne subjekte poput banaka koje finansiraju ili podržavaju nezakonita naselja.
Odvjetnik je napomenuo da su američke sankcije jedine koje imaju potencijal da imaju globalan utjecaj zbog dominacije američkog dolara u svjetskoj trgovini kao glavne svjetske rezervne valute, što daje Washingtonu značajan utjecaj na globalne finansijske aktivnosti i omogućava sankcijama da ometaju transakcije van njegovih granica.
Samo jednostrane američke sankcije ili multilateralne sankcije koje podržavaju SAD mogu izvršiti neophodan pritisak na Izrael da zaustavi svoje ilegalne aktivnosti na okupiranim teritorijama.
Veto
Sankcije mogu postići svoje ciljeve na dva načina: sankcijama Ujedinjenih naroda ili multilateralnim sankcijama. Prvi način zahtijeva od Washingtona da poduzme neviđen korak i suzdrži se od korištenja veta na bilo koju rezoluciju Vijeća sigurnosti prema Poglavlju VII u vezi s nezakonitim aktivnostima Izraela.
Drugi način zahtijeva od Sjedinjenih Američkih Država da organiziraju multilateralne sankcije u koordinaciji sa svojim saveznicima, poput onih koje su uvedene kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Cilj bi bio, kako kaže autor, značajno povećanje ekonomskih troškova održavanja okupacije i s njom povezanih politika aparthejda, što bi primoralo na promjenu politike na najvišim nivoima Izraelske vlade.
Presuda Međunarodnog suda pravde pruža pravni i moralni temelj za takav napor i može poslužiti kao osnova za pravedno i dugoročno geopolitičko rješenje koje zaslužuju palestinski i izraelski narod.
(Vijesti.ba)