Amerikanka oslobođena nakon 43 godine zatvora zbog ubistva koje nije počinila

3 minuta čitanja

Žena koja je u Americi odslužila 43 godine za ubistvo koje nije počinila puštena je na slobodu nakon što je njezina presuda poništena.

Sandra Hemme imala je 20 godina kada je u novembru 1980. proglašena krivom i osuđena na doživotni zatvor, jer je, kako se tvrdilo u presudi, na smrt izbola radnicu knjižnice Patricie Jeschke iz St Josepha u Missouriju.

Nije bilo dokaza koji bi je povezivali sa zločinom osim priznanja koje je dala pod teškim sedativima u psihijatrijskoj bolnici, pokazalo je ispitivanje njezina slučaja, podsjeća BBC.

Sada ima 64 godine, a vjeruje se da je odslužila najdužu poznatu nezakonitu osudu za ženu u historiji SAD-a.

Njezin pravni tim u Projektu nevinosti rekao je da je zahvalan što se ona konačno ponovno spojila sa svojom porodicom i da će se “nastaviti boriti” da očiste njezino ime. Iako više nije u zatvoru, njezin se slučaj još uvijek razmatra.

Izvorna presuda suca okružnog suda Ryana Horsmana na 118 stranica kojom je poništena njezina osuda stigla je 14. juna. Rečeno je da su advokati Sandre Hemme imali jasan dokaz njezine nevinosti, uključujući dokaze koji u to vrijeme nisu bili dani njezinom obrambenom timu.

-Ovaj sud smatra da cjelokupni dokazi podržavaju zaključak o stvarnoj nevinosti, zaključio je sudac Horsman.

Pregledom je utvrđeno da je lokalna policija ignorisala dokaze koji su izravno upućivali na jednog od njihovih policajaca – Michaela Holmana – koji je kasnije otišao u zatvor zbog drugog zločina i umro 2015. godine.

Holmanov kamion viđen je na tom području na dan ubistva, alibi mu se nije mogao potvrditi, a on je upotrijebio kreditnu karticu Patricije Jeschke nakon što je tvrdio da ju je pronašao u jarku. Par karakterističnih zlatnih naušnica koje je identifikovao otac žrtve također su pronađeni u Holmanovoj kući. Ništa od toga u to vrijeme nije otkriveno odbrambenom timu Sandre Hemme, stoji u obrazloženju nove presude.

Sandru Hemme policija je nekoliko puta ispitivala pod utjecajem antipsihotika i snažnog sedativa nakon što je prisilno smještena u psihijatrijsku bolnicu. Povremeno je bila na psihijatrijskom liječenju od svoje 12. godine.

Njezini su odgovori bili “jednosložni” i “nije bila potpuno svjesna što se događa”, pokazali su sudski dokumenti, a ponekad je jedva mogla uspravno držati glavu i osjećala je bolove od grčenja mišića kao nuspojave lijekova.

(Vijesti.ba / Fena)

x
Podijeli ovaj članak