Prema presudi, 93 posto radnih mjesta mora se temeljiti na zaslugama, pet posto ide potomcima vojnika koji su se 1971. izborili za nezavisnost Bangladeša od Pakistana, a dva posto osobama iz etničkih manjina ili onima s invaliditetima.
The power of Bangladesh student#Bangladesh pic.twitter.com/h0baSGgjI0
— Roshan Din Diameri (@Rohshan_Din) July 20, 2024
U izvornome sustavu kvota više od polovine poslova u javnome sektoru bilo je rezervirano za te posebne skupine. Demonstranti su smatrali da se tako daje prednost pristašama dugogodišnje premijerke Sheikh Hasine i njezine Awami lige.
Proteste su predvodili studenti koje posebno ljuti nedostatak kvalitetnih poslova i radnih mjesta. U zemlji s više od 170 miliona stanovnika visoki su i nezaposlenost i inflacija.
Po pisanju Al Jazeere, vođe protesta rekli su da pozdravljaju presudu, no da ne kane prekinuti demonstracije sve dok uhapšeni opozicioni lideri i studenti ne budu oslobođeni, a vladini zvaničnici koje smatraju odgovornima za gušenje protesta ne podnesu ostavke.
Vlada je pozdravila presudu vrhovnog suda, a ministar pravosuđa Anisul Haque novinarima je kazao da je to vrlo razborita presuda i da će se provesti u najkraćem roku, izvijestio je BBC Bangla.
Lokalni mediji prenijeli su da je broj mrtvih u nasilnim sukobima od utorka premašio 110. I dalje su u prekidu internet i slanje tekstualnih poruka, što je naciju odsjeklo od ostatka svijeta.
Ulicama patroliraju vojnici, policijski sat se nastavlja, a u ponedjeljak je praznik.
(Vijesti.ba/HINA)