Centralna banka BiH održala godišnju istraživačku konferenciju

3 minuta čitanja

Ta konferencija pod nazivom „Neregistrovane ekonomija: mjerenje i efekti“ (Informal Economy: Measurement and Effects), održana je u četvrtak u Sarajevu.

Konferenciju su otvorili guvernerka CBBiH Jasmina Selimović i ambasador Švicarske u BiH Gabriele Derighetti, dok je glavni govornik bio Enrique Alberola, savjetnik za ekonomiju i statistiku u Banco de España. Guvernerka Selimović naglasila je važnost istraživačkog rada kao ključnog aspekta centralnih banaka, koji, nažalost, često ostaje u sjeni svakodnevnih obaveza. Dodala je da bez ozbiljnih istraživanja nema ni ozbiljnih centralnih banaka.

Konferencija je bila organizovana kroz tri sesije. Centralna tema prve sesije bila je vrste mjera neregistrovane ekonomije. U drugoj sesiji, fokus je bio na efektima neregistrovane ekonomije na monetarnu i fiskalnu politiku. Završna sesija je bila panel predstavnika centralnih banaka regiona, koji su diskutovali o karakteristikama regiona u kontekstu centralne teme konferencije, kao i zbog čega je neregistrovana ekonomija u fokusu njihovih centralnih banaka.

Dan prije konferencije u CBBiH održana je radionica BCC partnerskih centralnih banaka na temu neregistrovane ekonomije. Na radionici se, u vrlo interaktivnoj atmosferi, koju je moderirao jedan od najznačajnijih svjetskih autoriteta u oblasti mjerenja neregistrovane ekonomije Friedrich Schneider sa Johannes Kepler University, Linz, razgovaralo o efektima neregistrovane ekonomije na sve ekonomske oblasti od interesa za centralne banke, monetarnu politiku i finansijsku stabilnost.

Na konferenciji i radionici učestvovalo je osam centralnih banaka i dva respektabilna univerziteta iz inostranstva, sa 15 međunarodnih panelista i govornika.

Publika je uključivala predstavnike regionalnih centralnih banaka (predstavnike relevantnih odjela, poput istraživanja, monetarne politike ili finansijske stabilnosti); predstavnike nadnacionalnih institucija sa sjedištem u BiH ili iz centrala (poput Evropske komisije, Evropske centralne banke, Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke itd.); predstavnike partnerskih institucija u oblasti razvoja istraživačkih kapaciteta (kao što je Graduate Institute Geneva); lokalne institucije odgovorne za analitičko izvještavanje prema Evropskoj komisiji u procesu EU integracija; predstavnike lokalne akademske zajednice (nastavno osoblje iz relevantnih oblasti za temu konferencije i studente na naprednim nivoima studija); finansijske posrednike (vodeće analitičare ili rukovodioce istraživačkih odjela) te relevantno osoblje CBBiH.

Iz CBBiH su još jednom izrazili zahvalnost vladi Švicarske Konfederacije na dugogodišnjoj podršci aktivnostima Centralne banke, uključujući razvoj istraživačkih kapaciteta u oblasti ekonomskih istraživanja, saopćeno je iz CBBiH.

(Vijesti.ba / fena)

x
Podijeli ovaj članak