Elon Musk bi mogao imati velike koristi od Trumpove pobjede

5 minuta čitanja

Potencijalne koristi za Muska su sveobuhvatne: utjecaj na zakone o radu i zaštiti okoliša, niže porezne stope i mogućnosti sklapanja ugovora s državom za Muskovu raketnu kompaniju SpaceX.

Musk (53) bi također mogao imati utjecajnu ulogu u drugoj Trumpovoj administraciji kao savjetnik za smanjenje potrošnje, što bi mu moglo dati ovlasti nad vladinim agencijama koje reguliraju njegovo poslovanje, piše NBC News.

Osim etičkih pitanja, Muskova komercijalna ulaganja u inozemstvu, posebno u Kini, u kombinaciji s osjetljivim federalnim ugovorima SpaceX-a za svemirski program američke vojske otvaraju ozbiljna pitanja o sukobima interesa, koji bi mogli ugroziti američku nacionalnu sigurnost.

Muskova Tesla uvelike se oslanja na Kinu, koju sada obje političke stranke vide kao primarnu sigurnosnu prijetnju i ekonomskog protivnika SAD-a. Tesla ovisi o Kini kao proizvodnoj bazi i kao ključnom tržištu za svoja vozila. Tokom posjeta Kini početkom ove godine, Musk je izjavio da je Tajvan sastavni dio Kine.

Musk su upuštao u geopolitičke istupe koji su u suprotnosti s vanjskom politikom SAD-a, zagovarajući stajališta o ratu u Ukrajini bliska stajalištima Kremlja. Musk je čak vodio telefonske razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Neki kongresnici koji su razgovarali s NBC Newsom pod uvjetom anonimnosti zabrinuti su da će Musk pokušati gurnuti američku politiku u smjeru koji je pogodan za njegove finansijske interese. Smatraju da bi Musk mogao potkopati američku namjeru da onemogući Kini pristup najmodernijoj tehnologiji koja se može koristiti za izgradnju vojnih i obavještajnih sposobnosti.

Stručnjaci kažu da Muskov potencijalni utjecaj na vladu SAD-a proizlazi iz utjecajne uloge koju ima SpaceX. Analitičari su ovu firmu, kojoj je Musk izvršni direktor, nazvali “de facto monopolom” zbog njenog dominantnog tržišnog udjela u slanju komercijalnih i državnih satelita u svemir.

Musk namjerava intenzivirati poslovanje svojih kompanija s vladom kroz duboku povezanost s Trumpom i potencijalno istiskivati konkurente u avio svijetu, kao što je Boeing, kroz Trumpove napore u pogledu učinkovitosti.

Trump je nekada davao proturječne izjave o tome kako bi se Musk mogao uklopiti u njegovu administraciju, rekavši nedavno za Fox News kako bi volio da Musk bude njegov “sekretar za rezanje troškova”, ali ne i član kabineta. Musk je na Trumpovom skupu u Madison Square Gardenu 27. oktobra rekao da želi srezati savezni proračun za dvije milijarde dolara, ali nije precizirao kako bi to postigao.

Umjesto da se kloni potencijalnih sukoba interesa, Musk je otvoreno govorio o svojoj želji da Trump direktno pomogne njegovim firmama labavijom regulacijom: “U Tesli i SpaceX-u vidimo da je regulatorno ugnjetavanje iz godine u godinu sve gore”.

Trump je zauzvrat obećao pomoć i potporu Muskovoj želji da pošalje raketu na Mars. “Volim Elona Muska”, rekao je Trump na skupu u julu: “Moramo omogućiti dobar život našim pametnim ljudima”. Trump je također rekao da će njegova administracija imati “najniži regulatorni teret” za sve velike firme i proizvođače.

Nije jasno kako će se Musk i Trump snaći u etičkim pitanjima oko moguće uloge tehnološkog milijardera u vladi. U svom prvom mandatu, Trump je odbacio tradicionalne norme o predsjedničkim ogradama od osobnih interesa i umjesto toga zadržao svoje poslovne udjele – uključujući hotel u Washingtonu u kojem su odsjedali strani čelnici.

Kada je riječ o porezima, Trump je bio transparentan u namjeri da drži niske poreze za korporacije i bogate pojedince poput Muska. U aprilu je bogatim donatorima na skupu u Palm Beachu rekao da želi nastaviti smanjenje poreza. Njegov porezni zakon iz 2017. smanjio je stopu poreza na dobit s 35% na 21%. Potpredsjednica Kamala Harris pozvala je na podizanje porezne stope na 28%.

I dok će porezna obaveza za određene korporacije i pojedince varirati ovisno o nizu čimbenika uključujući odbitke i porezno planiranje, Trumpov porezni plan zadržao bi sniženje stope za one s najvećim prihodima. Njegov zakon iz 2017. spustio je najveću stopu s 39.6% na 37%.

Muskova imovina vrijedi 268 milijardi dolara, prema Bloomberg Billionaires Indexu. Njegov godišnji oporezivi prihod nije poznat. Kao najbogatija osoba na svijetu, Musk je posljednjih godina ušao u najmanje 19 regulatornih ili pravnih bitaka s Bidenovom administracijom i neovisnim federalnim agencijama. Deset postupaka je u toku, a ishod je vjerojatno u rukama sljedećeg predsjednika.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak