Terenska vježba je poslužila kao primjer koordiniranih napora lokalnih službi da učinkovito učestvuju u Evropskom mehanizmu civilne zaštite, ključnom alatu za koordinaciju spremnosti i odgovora na katastrofe širom Evrope.
Sattler je izjavio da mu je drago što je danas na toj jedinstvenoj terenskoj vježbi jer je to izuzetno važna oblast i da je ponosan na značajan napredak koji je postignut tokom nejgovog mandata u proteklih nekoliko godina.
Dodao je da su nas razorne poplave 2014. natjerale da shvatimo koliko je za BiH ključno da bude dio veće zajednice – porodice EU, te da je lakše suočiti se s izazovima kada imate prijatelje koji stoje uz vas u trenucima potrebe.
– BiH je postala punopravna članica Evropskog mehanizma civilne zaštite, što znači da u slučaju elementarnih nepogoda može dobiti punu podršku i pružiti pomoć drugima, uz naknadu za pruženu pomoć. EU je tu i ostajemo najpostojaniji partner BiH. Sljedeći ključni korak na kojem radimo je pridruživanje BiH sistemu brojeva za hitne slučajeve 112, koji koristi većina zemalja širom kontinenta. Optimista sam da ćemo u bliskoj budućnosti napredovati u tome i uspješno to implementirati – rekao je Sattler.
Terensku vježbu koordinirala je Federalna uprava civilne zaštite u saradnji sa Oružanim snagama BiH, Ministarstvom sigurnosti BiH, Vatrogasnom brigadom, specijalizovanim upravama civilne zaštite sa različitih nivoa vlasti, Ministarstvom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i Crvenim križem FBiH.
Pokazali su koordiniranu akciju koja je neophodna za pravovremeno i efikasno reagovanje na prirodne i druge katastrofe i zaštitu života. Također je pokazan napredak zemlje u odgovoru na katastrofe i demonstrirano snažno partnerstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine.
Direktor Federalne uprave civilne zaštite Aldin Brašnjić naveo je da je Evropska unija obezbijedila žirokoptere 2019. kroz program podrške mehanizaciji civilne zaštite koji su korišteni tokom pandemije, kao i nedavno kada je naša specijalizirana jedinica vršila izviđanje požara na otvorenom prostoru prije angažovanja Oružanih snaga, što je značajno pomoglo u pripremi i odgovoru.
– Zahvalni smo na pomoći našim specijaliziranim jedinicama jer one prvenstveno vrše obuke i osposobljavanja sa standardima i smjernicama Evropske unije te mogu ravnopravno učestvovati u svim misijama u zemljama EU – rekao je Brašnjić.
Od razornih poplava 2014. Evropska unija je izdvojila više od osam miliona KM za jačanje službi civilne zaštite BiH koje se sastoje od specijalizovane opreme, uključujući dva žirokoptera, alate za spašavanje i sisteme za transport i nadzor. Nabavljena oprema u kombinaciji s programima obuke i razvojem procjena rizika značajno je poboljšala otpornost zemlje na vanredne situacije.
Bosna i Hercegovina je članica Mehanizma civilne zaštite EU od 2022., što je značajno poboljšalo spremnost zemlje u slučaju katastrofa i sposobnosti odgovora. Ovo članstvo je omogućilo pristup vitalnim resursima i finansiranju, ojačalo prekograničnu saradnju i unaprijedilo zaštitu građana tokom vanrednih situacija.
Članstvo u EU Mehanizmu civilne zaštite također predstavlja korak ka većoj integraciji Bosne i Hercegovine u EU. To signalizira posvećenost zemlje usklađivanju sa standardima EU i saradnji u kritičnim pitanjima, potencijalno jačajući njenu kandidaturu za punopravno članstvo u EU, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
(Vijesti.ba / Fena)