Izbor Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Država imaće velike posljedice na odnose sa Evropom, NATO-om i Rusijom.
“Zaustavit ću ratove. Republikanci su stranka zdravog razuma. Za vrijeme našeg prošlog mandata nismo imali ratove, četiri godine nije bilo ratova. Osim što smo porazili ISIS. Pobijedili smo ISIS u rekordnom roku, ali nije bilo ratova. Rekli su ‘on će započeti rat’. Ja neću započeti rat, ja ću zaustaviti ratove. Ovo je velika pobjeda za demokraciju i slobodu. Otključat ćemo slavnu sudbinu Amerike, postići ćemo nevjerojatnu budućnost za naše ljude”, rekao je Trump u pobjedničkom govoru.
Šef NATO-a Mark Rutte čestitao je Donaldu Trumpu i rekao da je pokazao “snažno američko vodstvo” u svom prvom mandatu koje je ojačalo savez. Rutte je rekao kako se raduje suradnji s Trumpom “na promicanju mira kroz snagu NATO-a”.
Osvrnuo se i na izazove s kojima se savez suočava, bez izravnog spominjanja rata u Ukrajini.
“Suočavamo se s rastućim brojem globalnih izazova, od agresivnije Rusije, terorizma, strateškog natjecanja s Kinom, kao i sve većeg usklađivanja Kine, Rusije, Sjeverne Koreje i Irana”, rekao je Rute.
Evropa intenzivno “raspravlja o mjerama zaštite od Trumpa”, uključujući moguće trgovinske ratove i promjene u sferi sigurnosti, doznao je The Washington Post (WP) u razgovorima s nekoliko visokih dužnosnika Evropske unije, koji su zahtijevali anonimnost, da ne bi dolili ulje na vatru.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron politički je oslabljen nakon što je izgubio većinu u parlamentu, njemački kancelar Olaf Scholz uronjen je u koalicijske sporove i suočava se s usponom krajnje desnice, a rejting britanskog premijera Keira Starmera pao je na rekordno nizak nivo.
Prema CDU-u kandidatu za kancelara Njemačke Friedrichu Merzu, pobjeda Donalda Trumpa na američkim izborima imaće bi ozbiljne posljedice za Evropu.
“Šta će se dogoditi ako u Americi drugi put bude izabran predsjednik koji proglasi NATO zastarjelim i više nije spreman održati obećanja o sigurnosti?” rekao je on. “Onda smo sami. Pod tim ne mislim samo na nas Nijemce nego na nas Evropljane.”
Osim EU, i NATO se ovaj put mora pripremiti, jer na čelo najveće i za sve saveznike najvažnije članice NATO-a dolazi čovjek poznat po svojoj nepredvidivosti i samovolji.
Ovaj put Sjevernoatlantski savez želi biti pripremljen da bi izbjegao egzistencijalnu krizu.
Trumpove izjave s početka predizborne kampanje “da će pomoći samo zemljama koje plaćaju, a ostale prepustiti Vladimiru Putinu – dodatno su potakle strah”.
No uprkos Rutteovu širenju optimizma i uvjeravanju da će sve ostati kao i do sada, kako je upozorio Marco Overhaus, stručnjak za SAD, iluzorna je ideja da se NATO može pripremiti za ekstreman scenarij kao što bi bilo povlačenje SAD-a iz saveza ili odlazak američkih vojnika iz Evrope.
“Transatlantski odnosi u obrambenoj politici su strukturno neuravnoteženi”, argumentirao je Overhaus napominjući da je omjer obveza 75 posto za SAD, a 25 posto za Evropu.
(Vijesti.ba)