Šta sadrži tajna Bidenova nuklearna strategija koju je nedavno odobrio?

2 minuta čitanja

Biden je još u martu odobrio visoko povjerljiv plan nuklearne strategije za Sjedinjene Američke Države koji, prvi put, preusmjerava američku strategiju odvraćanja da se fokusira na brzi rast kineskog nuklearnog arsenala.

Ova promjena dolazi u trenutku kada Pentagon vjeruje da će kineske zalihe nuklearnog oružja dostići veličinu i raznovrsnost koje imaju Sjedinjene Američke Države i Rusija u narednoj deceniji.

Bijela kuća nikada nije saopštila da je Biden odobrio revidiranu strategiju, nazvanu “Smjernice za upotrebu nuklearnog oružja”, koja takođe teži da pripremi SAD za moguće koordinisane nuklearne izazove od strane Kine, Rusije i Sjeverne Koreje, prenosi Nova.

Dokument, koji se ažurira otprilike svake četiri godine, toliko je povjerljiv da ne postoje elektronske kopije, već samo mali broj štampanih kopija koje su distribuisane nekolicini zvaničnika za nacionalnu bezbjednost i komandanata Pentagona.

Međutim, u nedavnim govorima dvojici visokih zvaničnika administracije je bilo dozvoljeno da aludiraju na promjenu – u pažljivo ograničenim, jednosmislenim rečenicama.

“Predsjednik je nedavno izdao ažurirane smjernice za upotrebu nuklearnog oružja kako bi se uzelo u obzir više nuklearno naoružanih protivnika. A naročito smjernice za oružje su uzele u obzir značajno povećanje veličine i raznovrsnosti kineskog nuklearnog arsenala”, rekao je Vipin Narang, nuklearni strateg sa MIT-a koji je služio u Pentagonu.

Viši direktor za kontrolu naoružanja i neproliferaciju Savjeta za nacionalnu bezbjednost Pranay Wadi takođe je pomenuo dokument u junu, prvi koji detaljno proučava da li su SAD spremne da odgovore na nuklearne krize koje izbijaju istovremeno ili sekvencijalno, koristeći kombinaciju nuklearnog i nenuklearnog oružja.

“Nova strategija naglašava potrebu za odvraćanjem Rusije, Kine i Sjeverne Koreje istovremeno”, kazao je Wadi.

U prošlosti mogućnost da američki protivnici mogu koordinisati nuklearne prijetnje kako bi nadmašili američki nuklearni arsenal činila se dalekom. Međutim, sve bliže partnerstvo između Rusije i Kine i konvencionalno oružje koje Sjeverna Koreja i Iran pružaju Rusiji za rat u Ukrajini fundamentalno je promijenilo razmišljanje Vašingtona.

(Vijesti.ba)

x
Podijeli ovaj članak