Državni sud je – skoro pet mjeseci nakon izjašnjenja o krivnji desetorice optuženih za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Zvornika u proljeće 1992. godine – za početak oktobra zakazao statusnu konferenciju u tom predmetu.
Iz Suda su za Detektor naveli da je statusna konferencija prvobitno predviđena za početak ovog mjeseca, ali je odgođena za 7. oktobar.
Vidoje i Mile Blagojević, Ivan i Milan Arapović, Kosta i Branko Pejić, Božo Radić, Mile Savić, Ljubiša Pejić, te Verica Radović su se u martu izjasnili da nisu krivi za zločine koji im se stavljaju na teret.
Ročištu za izjašnjenje o krivnji, zbog zdravstvenog stanja, nije prisustvovao optuženi Stevo Vasiljević, a dogovoreno je da se Tužilaštvo i Odbrane pismeno izjasne o eventualnom razdvajanju predmeta.
Kao razlog zašto ranije nije zakazano ročište u ovom predmetu, iz Suda su rekli da je “zbog dinamike suđenja, odnosno zaduženja predmetima ovog vijeća, statusna konferencija u ovom predmetu bila zakazana za august, a zbog nepredviđenih obaveza članova Vijeća i korištenja godišnjih odmora stranaka u postupku i branioca optuženog, pomjerena za oktobar“.
Ahmet Grahić, predsjednik Udruženja porodica zarobljenih i nestalih lica opštine Zvornik za Detektor kaže da porodice žrtava čekaju čitanje ove optužnice da vide koliko će biti svjedoka i kako će sve teći.
“Mi čekamo evo 32 godine, i sad ćemo pratiti ta suđenja“, kaže on i dodaje da već prate proces protiv Vinka Radovića, Dragomira Vasića i Petka Panića zbog zločina na području Zvornika.
Porodicama će, kako kaže, u predmetu koji tek treba početi biti najteže iznošenje činjenica i dokaza u vezi s ubijenim žrtvama.
“Za porodice će biti najteže jer vjerovatno će se iznositi dokazi u kakvim su mukama i na koji su način oni ubijani i maltretirani“, kaže on i dodaje da će porodice ubijenih biti uporne u ostvarivanju pravde.
Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, svi optuženi su, osim Radović i Vidoje Blagojevića, bili pripadnici Karakajske čete u sastavu Teritorijalne odbrane Zvornik, a kasnije Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).
Vidoje Blagojević se tereti da je, u svojstvu komandanta Zvorničke brigade VRS-a, kao nadređena osoba propustio poduzeti nužne i razumne mjere da spriječi nezakonita zatvaranja, nečovječna postupanja, prisilni nestanak i ubistva zatvorenih bošnjačkih civila, odnosno propustio poduzeti nužne i razumne mjere s ciljem pokretanja postupka za kažnjavanje učinilaca navedenih krivičnih djela.
Prema optužnici, osim Radović, svi se terete za nezakonito zatvaranje i nečovječno postupanje prema oko 700 bošnjačkih civila, te ubistva i prisilni nestanak najmanje 150 civila, od 1. do 5. juna 1992. godine. Civili su bili zatvoreni u Tehničko-školskom centru u Karakaju.
Osim Vidoje Blagojevića i Radović, ostali optuženi se terete da su kao stražari propustili zaštititi živote i zdravlje oko 680 zatvorenih civila jer nisu spriječili srpske vojnike da neometano ulaze u školu, gdje su premlaćivali i izvodili civile – i od kada se većini gubio svaki trag – te ubijali zatvorenike.
Radović je optužena da je 1. juna 1992. ispred prostorija škole u Karakaju svjesno i voljno pucala iz neposredne blizine i ubila dva zatvorenika koje je stražar izveo. Ovaj zločin je, kako se navodi, počinila iz osvete.
(Vijesti.ba / FENA)