Na sjednici je za štrajk advokata po službenoj dužnosti u RS-u, koji traje od 1. augusta, rečeno da je bilo nekoliko sastanaka između entitetske komore i Ministarstva pravde, ali da nije postignut dogovor o isplati dugovanja niti zahtjevu za povećanje tarife.
Članovi Vijeća su usvojili prijedlog da se organizuje sastanak s predsjednikom Lagumdžijom, predsjedavajućim Stalne komisije za efikasnost i kvalitet sudova Srđanom Forcom, Ministarstvom pravde Repulike Srpske i Advokatskom komorom, kako bi se pronašlo rješenje u vezi sa štrajkom advokata po službenoj dužnosti.
Iz Odjela za unapređenje učinkovitosti i kvaliteta rada u sudovima rečeno je da je već tri mjeseca obustavljen rad te da postoji ogroman broj predmeta u kojima se glavni pretresi otkazuju.
– Pojavljuje nam se problem u postupanju u predmetima hitne prirode, ako gledate zakonske propise, ovaj štrajk ima dosta nedostataka. Komora Republike Srpske i Ministarstvo pravde nisu donijeli odluku o minimalnom postupanju – rečeno je na sjednici.
Podsjećaju da prema odredbama Zakona o advokaturi u RS-u, advokat ne može odbiti pružanje pravne pomoći ako ga postavi sud, drugo državno tijelo ili advokatska komora, osim iz razloga koji su predviđeni zakonom, te da štrajk nije jedan od opravdanih razloga.
Članica Vijeća i advokatica Duška Bogojević je kazala da ju je prije mjesec dana Sud BiH kaznio sa 3.000 KM jer se nije pojavila na suđenju, te da je njena žalba odbijena. Dodala je da advokatima prijeti disciplinski postupak i ispis iz imenika Advokatske komore RS-a u slučaju nepoštivanja odluke o štrajku.
Prema njenim riječima, na isti način su kažnjena i dva advokata iz Federacije, a Advokatska komora Federacije je donijela odluku o refundaciji troškova, što nije slučaj u RS-u.
Advokati u RS-u traže promjenu tarife o troškovima advokata te da se izvrši isplata duga za rad advokata u predmetima po službenoj dužnosti.
Usvojen je i prijedlog da se zamjenicima glavnih tužilaca koji imaju pet godina iskustva kao tužioci, ali ne i kao zamjenici, omogući prijava na upražnjene funkcije.
Prema trenutnim odbredbama Poslovnika VSTV-a, bez obzira na broj bodova ostvarenih po kriteriju stručnosti, kandidat neće biti pozvan na razgovor ukoliko je nosilac pravosudne funkcije a na poziciji s koje se prijavljuje proveo je manje od pet godina.
Na sjednici je odbijen prijedlog da se kriterij s pet smanji na tri godine, javlja BIRN BiH.
(Vijesti.ba/FENA)