“Zahvaljujem se svima vama što podržavate Ukrajinu i naš narod. Ne branimo se od ruskih riječi, već od ruskih napada. Zato nam je potreban dovoljan broj naoružanja, a ne podrška u pregovorima. Grljenje (ruskog predsjednika Vladimira) Putina neće pomoći. Neki od vas ga grle već 20 godina, a situacija se samo pogoršava”, rekao je Zelenski u obraćanju na samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti, prenosi Ukrinform.
On je dodao da ruski lider Vladimir Putin “razmišlja samo o ratovima i da se neće mijenjati”, kao i da se to može “obuzdati samo pritiskom”, prenosi Tanjug.
Prema njegovim riječima, izgrađen je jasan diplomatski sistem koji može da gurne Rusiju ka pravednom miru.
Većina zemalja učesnica Samita pridružila se ovom radu radi efikasne diplomatije, rekao je Zelenski i napomenuo da se o svakoj tački Formule mira već govorilo na tematskim konferencijama, uključujući nuklearnu bezbjednost, bezbjednost hrane, energetiku, povratak zatvorenika i deportovanih u Ukrajinu i potpuno poštovanje međunarodnog prava.
“Moramo da prisilimo Rusiju na ovo. A pravedan mir biće naša zajednička pobjeda. Imate pobjednički plan na stolu. Stoga je Ukrajina prva ponudila da promijenimo našu zajedničku strategiju kako bismo postigli – i to što je pre moguće – pravedan mir”, poručio je Zelenski.
On je naglasio da se rat vodi na ukrajinskom tlu.
“Ukrajina je zahvalna za svu podršku naših partnera, otvoreni smo za sve konstruktivne ideje za postizanje pravednog mira za našu zemlju. Ali Ukrajina je ta koja mora da odluči šta treba, a šta ne treba da bude na dnevnom redu za okončanje ovog rata”, istakao je Zelenski.
On je takođe naglasio da “račun za ovaj rat treba da bude naplaćen Rusima, a ne Ukrajini”.
“Tako da Rusija više ne bi mogla da iznosi svoje lažne tvrdnje svima okolo – od baltičkih zemalja do Balkana. Svaka zemlja, svaki lider koji poštuje međunarodno pravo i sedi za ovim stolom mora da shvati da predatori uvijek zahtijevaju sve veći plen”, upozorio je ukrajinski predsjednik.
On je dodao da smo “tokom ovog rata videli neuspjeh određenih evropskih pristupa”.
“Na primjer, što je zemlja bliža Rusiji, koncept neutralnosti postaje slabiji. Brzo pristupanje Finske i Švedske NATO-u pokazalo je kako evropski lideri i lideri Alijanse zapravo zamišljaju zagarantovanu bezbjednost – ne riječima, već kroz NATO. Ukrajina je to primijetila”, zaključio je Zelenski.
Na Samitu Evropske političke zajednice koji se održava danas u Budimpešti učestvuje 47 šefova država i vlada iz zemalja EU, kandidata za članstvo i drugih država koje se graniče sa EU.
(Vijesti.ba)